Co robimy w pracy, gdy nie pracujemy? To proste! Marnujemy czas, który moglibyśmy wykorzystać na wypełnianie swoich obowiązków. Nie dotyczy to wyłącznie kilku odosobnionych przypadków, ale ogromnej rzeszy zatrudnionych
Można powiedzieć, że marnowanie czasu w pracy stanowi pewną plagę, gdyż z roku na rok statystyki pod tym względem rosną. Według najnowszych analiz, aż 89% badanych zajmuje się czymś, co w ogóle nie należy do ich obowiązków zawodowych. Warto zauważyć, że badacze pytali respondentów m.in. o ich nawyki, czy i jak długo przebywają na przerwach, a także co robią w tym czasie. Choć te amerykańskie badania odbiegają nieco od polskich realiów to z pewnością można tu zauważyć pewne zbieżności. Aby się o tym przekonać, wystarczy tylko zapoznać się z analizami i odpowiedzieć szczerze na pytanie: Czy któreś z tych zachowań jest charakterystyczne dla mnie?
Co zatem robią bohaterowie rzeczonych analiz, gdy nie wypełniają swoich obowiązków? 25% z nich marnuje czas na przeglądanie stron internetowych. W czołówce tych stron znalazł się oczywiście Facebook, a także przeglądarka Google. Poza przeglądaniem nowinek znajdujących się w sieci badani wskazali również zbyt dużą liczbę organizowanych spotkań i połączeń konferencyjnych (24%). Maile, którymi respondenci ponownie muszą się zajmować, ponieważ z różnych przyczyn nie trafiły do adresata, wskazało 12% respondentów. Blisko co czwarty ankietowany stwierdził, że marnuje czas na radzenie sobie z irytującymi współpracownikami a 7% z irytującym szefem.
Szczególnie te ostatnie dane wydają się być ciekawe, gdyż to właśnie przełożonym najbardziej powinno zależeć na tym, aby pracownik nie marnował swojego czasu. Dlaczego? Bo to generuje straty. O wielkości tych strat świadczyć może cena, jaką płacą przedsiębiorstwa za przerwę na papierosa. Są to dziesiątki milionów złotych dziennie w skali całego kraju. Do tego dokładają się także spóźnienia pracowników. Wszystko to sprawia, że realny czas pracy ciągle się kurczy.
Pracodawcy starają się zmniejszyć przestoje w pracy stosując różne metody. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest blokowanie, na komputerach firmowych, dostępu do stron internetowych niezwiązanych z wykonywanym zawodem. Co nie do końca jest sukcesem pracodawców, gdyż większość zatrudnionych i tak jest w posiadaniu smartfonów czy tabletów. Oznacza to, że bezkarnie mogą oni korzystać z sieci, niezależnie od blokowanych przez pracodawcę stron.
Źródło: Newsrm.tv