Stephen Budiansky funduje czytelnikom swojej książki „Wojna szyfrów” ciekawą podróż od czasów tajnej wojny, aż do obalenia Muru Berlińskiego. W tej historii nie brakuje zarówno sukcesów jak i porażek. Wszystkie te wydarzenia prowadziły jednak do złamania najbardziej skomplikowanych szyfrów dwudziestego wieku
Słynna NSA – National Security Agency została powołana do życia w oparciu o programy z czasów drugiej wojny światowej, których celem było złamanie szyfru Enigmy oraz innych niemieckich i japońskich maszyn szyfrujących. W okresie zimnej wojny, najważniejszym przeciwnikiem NSA był Związek Sowiecki. Dostęp do tajnej korespondencji Sowietów stał się zadaniem najwyższej wagi.
W książce „Wojna szyfrów” autor powraca również do niezwykłej historii walki amerykańskich kryptologów z szyframi stosowanymi przez Związek Sowiecki i inne państwa komunistyczne. W swoich opisach opiera się na najnowszych dokumentach, odtwarza historię tajnej wojny, aż do obalenia Muru Berlińskiego, wojny pełnej porażek i sukcesów na drodze do złamania.
Stephen Budiansky już od dawna interesuje się taką tematyką. Jest wykładowcą i dziennikarzem specjalizującym się w historii wojskowości i kryptologii. Pisuje m.in. dla „New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „The Economist”. Pracuje również dla „Nature” i magazynu „World War II” oraz najważniejszego akademickiego periodyku, poświęconego historii kryptologii – „Cryptologia”. Na swoim koncie ma także kilkanaście książek.
„Wojna szyfrów” to nie tylko bardzo interesujący powrót do historii, ale i świetna lekcja od samego autora, który jest ekspertem w dziedzinie kryptologii. Książka pozwala nam nie tylko zrozumieć historię, ale i współczesność instytucji, której działania budzą dziś tak wiele kontrowersji.
Źródło: Prószyński Media