Gdzie będzie najłatwiej o pracę w kolejnym kwartale? Odpowiedź brzmi: w Polsce. Choć nasz kraj nie znalazł się w tym wypadku na pierwszym miejscu to jest w ścisłej czołówce
Polscy pracodawcy optymistycznie podchodzą do tego co przed nami. Już drugi kwartał z rzędu odnotowana dla naszego kraju prognoza utrzymuje się na najwyższym poziomie, jaki uzyskano od czasu II kwartału 2011 r. W ujęciu kwartalnym wynik nie ulega zmianie, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł o 3 punkty procentowe. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6% zamierza redukować etaty a 70% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
Najwyższy wzrost odnotowano dla Budownictwa, gdzie wynik wyniósł +20%. Wyraźny optymizm widać także w wielu innych sektorach, takich jak Restauracje/ Hotele, Produkcja przemysłowa, Transport/ Logistyka/ Komunikacja, oraz Handel detaliczny i hurtowy, gdzie prognoza plasuje się odpowiednio na poziomie +14%, +13%, +12% i +11%. Umiarkowany optymizm odnotowano dla sektorów Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Instytucje sektora publicznego, +5% dla obu. Najniższe wyniki uzyskano dla trzech branż. Znalazły się pośród nich Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, z prognozą +2%, a także Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, gdzie otrzymano notę na poziomie +1% dla obu.
Co ciekawe, te prognozy dotyczą nie tylko dużych firm. Do sprawy podobnie odnoszą się także średnie i małe przedsiębiorstwa. Nie da się jednak ukryć, że im mniejsze przedsiębiorstwo tym notowania są znacznie gorsze. Najsłabsze prognozy otrzymały mikroprzedsiębiorstwa.
Rozbieżności w kwestii przyszłego zatrudnienia da się także zauważyć w oparciu o badane regiony. We wszystkich prognozy są jednak pozytywne. Najlepiej wypadają deklaracje pracodawców z regionu Południowego oraz Południowo-Zachodniego. Słabiej wypada natomiast Centrum i Wschód.
Badania te dotyczyły nie tylko Polski, ale również 41 innych krajów świata. Pracodawcy z 39 z nich deklarowali, że w nadchodzącym kwartale prawdopodobnie wzrośnie u nich liczba zatrudnionych pracowników. W porównaniu z poprzednim kwartałem plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w ośmiu, a pogorszeniu w 22 państwach. Natomiast w ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano w 12 a spadek w 23 krajach. Polska, w zestawieniu z innymi badanymi krajami regionu EMEA, znalazła się na czwartym miejscu państw, w których o pracę będzie najłatwiej, awansując w zestawieniu państw EMEA z miejsca szóstego, jakie zajmowała w poprzedniej edycji badania.
Źródło: ManpowerGroup