Trudne pytania rekrutacyjne cz. 2

Podczas rozmowy rekrutacyjnej przychodzi nam się mierzyć z wieloma pytaniami. Część z nich sprawia, że zostajemy bez słowa. Można się jednak na nie przygotować i stworzyć kilka gotowych odpowiedzi. Jakich pytań możemy się zatem spodziewać?

Rekruterzy swoje rozmowy opierają na podobnych schematach. Często też korzystają z tej samej puli pytań. Stąd też tak częste rozmowy o wadach czy zaletach kandydata oraz jego planach na przyszłość. Równie kłopotliwe mogą się jednak okazać pytania o to, dlaczego chcielibyśmy pracować w danej firmie, a także czemu chcemy zrezygnować z dotychczas wykonywanego zajęcia.

Odpowiedź na to pytanie powinna być naprawdę dobrze przemyślana. Gdy rekruter zechce się dowiedzieć, dlaczego to właśnie firma, którą reprezentuje została przez nas wybrana musimy wykazać się nie tylko elokwencją, ale i spełnić pewne oczekiwania naszego rozmówcy. Kandydat w tym wypadku musi się po prostu dobrze wykazać. Warto powiedzieć, że branża, w której działa firma jest nam dobrze znana, ponieważ mamy w niej doświadczenie, interesujemy się tą tematyką, znamy rynek, posiadamy kierunkowe wykształcenie. Możemy wspomnieć jak nasze doświadczenie mogłoby zostać wykorzystane w firmie. Z pewnością dobrze jest prześledzić informacje na temat historii danej organizacji czy jej profilu. Nie zaszkodzi także zapoznanie się z sukcesami firmy. O nich z pewnością warto powiedzieć, gdy rekruter wywoła nas do odpowiedzi.

Jeśli przychodząc na rozmowę jesteśmy jeszcze zatrudnieni w innym miejscu to z pewnością nie ominiemy pytania o to, dlaczego chcemy z niej zrezygnować. Nie zawsze te powody są miłe. Należy się jednak wystrzegać mówienia źle o obecnym pracodawcy. To nie tylko nieprofesjonalne, ale i stawiające uczestnika procesu w złym świetle. Znacznie lepiej powiedzieć, że w obecnej pracy nie ma możliwości dalszego rozwoju i odpowiednio to uargumentować. Inne powody? Można także tłumaczyć swoje odejście chęcią pracy w większej firmie, w środowisku międzynarodowym, które pozwoli nam wykazać się spróbować swoich sił w czymś innym.

Jeśli jednak mieliśmy przerwę w zatrudnieniu to i ona nie umknie uwadze rekrutera. W przypadku, gdy powodem były przyczyny losowe takie jak problemy zdrowotne bądź rodzinne, kandydat powinien o tym szczere powiedzieć. Rekruter w takich sytuacjach nie dopytuje już o szczegóły, ponieważ może to zostać odebrane jako nietaktowne. Może ewentualnie pojawić się pytanie, czy kandydat obecnie będzie mógł w pełni wykonywać swoje obowiązki, bez narażania zdrowia i czy miejsce pracy będzie musiało być odpowiednio przygotowane.

Źródło: LeasingTeam Group

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły