Sztuka bycia menedżerem

Dyrektor, szef, menedżer – nie jest ważne jak go nazwiemy, ważne, kim dla nas jest. Dawniej była to osoba trzymająca władzę twardą ręką. Kim są współcześni menedżerowie?

Objęcie stanowiska kierowniczego od zawsze wiązało się z pewnym prestiżem i dla wielu oznaczało spełnienie wszystkich zawodowych marzeń. Znalezienie się na takiej posadzie to oczywiście wielkie wyróżnienie. Wydaje się jednak, że obecni menedżerowie muszą nie tylko dobrze zarządzać kadrą, ale i stać się prawdziwymi liderami.

Osoba zarządzająca ma szansę na zdobycie niezwykle cennego doświadczenia. Musi być jednak też świadoma, że spoczywa na niej spora odpowiedzialność. Misją każdej funkcji liderskiej powinno bowiem być nie tylko realizowanie celów ogólnofirmowych, ale również dbanie o rozwój swoich podwładnych. O ile zatem większość menedżerów ma wiedzę merytoryczną to nadal nie wszyscy z nich posiadają kompetencje miękkie.

Lider to przede wszystkim ten, który nigdy nie zapomina o podwładnych, pamiętając że to ludzie budują zarówno małe firmy, jak i największe na świecie korporacje. Z tą świadomością idzie w parze umiejętność wydobycia zdolności swoich podwładnych. Ich dalszego rozwoju oraz właściwego nimi zarządzania. W dobie narastającego niedoboru talentów, kiedy poszukiwani pracownicy stają się coraz cenniejszą wartością do pozyskania i zatrzymania w firmie, ta część kompetencji menadżerskich zyskuje na znaczeniu.

Trzeba też pamiętać, że z tyłu zostają te poglądy, według których menedżer miał twardą ręką trzymać wszystkich swoich podwładnych i nie zwracać uwagi na to, co chcą oni zaproponować. Sposób zarządzania firmą jest często zależny od kultury organizacyjnej jednak ważne, by niezależnie od odgórnych nakazów starać się zachowywać partnerską relację ze swoimi podwładnymi.

Ważną kompetencją poszukiwaną u kandydatów na menadżerów jest innowacyjność. Umiejętność ta coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, niezależenie od sektora, w którym działa dana firma czy konkretnego szczebla menadżerskiego. Jest to cecha, która może się przydać nie tylko samemu menedżerowi, ale także całej firmie. Nawet, gdy jej struktury korporacyjne są bardzo stabilne. Menedżer, który potrafi wdrożyć standardy pozwalające uciec konkurencji z pewnością będzie ceniony. Twarde realia rynkowe stawiają przed nimi wyzwania związane z koniecznością samodzielnego generowania wysokich wyników przy bardzo ograniczonych zasobach, zarówno ludzkich jak i narzędziowych.

Wyzwaniem na stanowiskach menadżerskich jest również umiejętne połączeniu miękkich i twardych kompetencji, wysoka presja psychiczna, odpowiedzialność za wynik firmy z jednej, a konieczność sprawowania opieki nad podległymi ludźmi z drugiej strony, których oczekiwaniom również należy sprostać. Co ważne, znaczący wpływ na kształt firmy, niezależnie od jej wielkości wraz z koniecznością sprostania tak wielu oczekiwaniom, przekłada się na otrzymywane na stanowiskach kierowniczych zarobki.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły