Sukces to odwaga w działaniu, ambicja i skuteczność!

Dariusz Chornicki, twórca firmy przesyłkowej epaka.pl, która szturmem zdobyła polski rynek to Mentor projektu „Biznes się nie poddaje”. W swoim kolejnym już wywiadzie przedstawi własne pojmowanie sukcesu, dlaczego równość płci jest tak ważna i co robić, by rozwijać swoją działalność.

Spotykamy się w ramach projektu BIZNES SIĘ NIE PODDAJE, którego jest Pan Mentorem. W projekcie mamy również Mentorkę, gdyż wychodzimy z założenia, że biznesu nie charakteryzuje płeć, a skuteczność. Jak według Pana kobiety i mężczyźni mogą współpracować i wspierać się biznesowo w drodze do indywidualnych sukcesów?

Dariusz Chornicki: Myślę, że płeć nie jest wyznacznikiem sukcesu. Jak pokazuje wiele przykładów, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą prowadzić lukratywne biznesy i świetnie się w tym odnajdują.

Każdy człowiek jest inny i ciężko generalizować, łącząc płeć z konkretnym sposobem działania w biznesie. Uważam, że nie płeć jest miarą sukcesu i zdecydowanie go nie warunkuje. W moim odczuciu na sukces składa się wiele czynników, między innymi cechy charakteru takie jak np.: odwaga w działaniu, ambicja, wyznaczanie celów i realizowanie ich.

Nie można również zapomnieć o decyzjach, które się podejmuje, często spontanicznie, dostosowując się do potrzeb rynku i ludziach, którzy niewątpliwie są niezbędni w budowaniu firmy.

Gdzie młodzi przedsiębiorcy, dopiero startujący ze swoimi firmami, powinni szukać wiedzy i przykładów dobrych praktyk podczas startu z własnym biznesem?

Sądzę, że ważne jest to, żeby być uważnym na to, co dzieje się na rynku, czytać, zdobywać wiedzę na temat branży, w której chce się zaistnieć oraz obserwować konkurencję.

Warto też znaleźć sobie przykład osoby, która osiągnęła sukces i jest autorytetem w dziedzinie naszego działania. Należy ją obserwować i przeanalizować jej drogę, gdyż często jest to gotowa ścieżką, po której należy kroczyć.

Książka BIZNES SIĘ NIE PODDAJE wychodzi pod patronatem inicjatywy SUKCES JEST KOBIETĄ. Jak postrzega Pan sytuację kobiet na polskim rynku pracy? I co by Pan zmienił w tym zakresie, gdyby miał Pan taką możliwość?

Niestety, obserwując rynek pracy i działania innych przedsiębiorców, nie da się ukryć, że kobiety nie są traktowane jeszcze na równi z mężczyznami.

Chociaż to cały czas się zmienia i wydaje mi się, że idzie w dobrym kierunku. Ja nigdy nie kierowałem się podczas rekrutacji płcią. Zatrudniając pracownika, patrzę na jego wykształcenie, umiejętności i doświadczenie oraz to, czy będzie pasował do budowanego przeze mnie zespołu, bo to też jest ważne.

Co bym zmienił? Na pewno chciałbym, żeby wszyscy byli traktowani równo, zgodnie ze swoim wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami, a nie ze względu na płeć.

Co w Pańskiej pracy jest tym, co ceni Pan sobie najbardziej?

Najbardziej cenię to, że możemy się cały czas rozwijać, nie musimy na każdym kroku walczyć o przetrwanie. A w takich warunkach jest na pewno łatwiej. Bardzo lubię to, co robię a gdy wstaję i nie muszę zmuszać się, aby iść do pracy, daje większe efekty, niż gdyby było inaczej. I co najważniejsze – to ludzie, których mam obok.

Jak łączy Pan zawodowe obowiązki z życiem prywatnym? Czy to prawda, że będąc szefem, pracuje się niemal non stop? Co z czasem wolnym? Jakimi aktywnościami go Pan wypełnia?

Oczywiście, prowadząc swój biznes, w pracy jest się non stop. Można sobie pozwolić czasem na większą swobodę, bo w sumie nikt nie patrzy na ręce, ale jeśli chce się mierzyć wysoko, niekoniecznie można mieć dużo wolnego czasu, przynajmniej nie jeszcze na takim etapie, jakim jestem ja.

Nie samą pracą jednak człowiek żyje i mimo, że w pracy czuję się bardzo dobrze to uwielbiam podróżować, jak również sporty motoryzacyjne. Jeżdżę na quadzie i utv. Dodatkowo regularnie chodzę na siłownie oraz kickboksing.

Gdyby miał Pan tę wiedzę, jaką ma Pan teraz, zaczynając przygodę z biznesem, co zrobiłby Pan inaczej?

Szczerze mówiąc to niewiele bym zmienił. Są to sprawy czysto organizacyjne tak naprawdę. Ale jeśli chodzi o podejście biznesowe, planowanie to niczego bardzo konkretnego bym nie zmienił. No może, mimo że trafiam zwykle na dobrych ludzi to niektórym powinienem był mniej zaufać. Ale to szczegół, bo człowiek najlepiej uczy się na swoich błędach.

Jakiej rady udzieliłby Pan sobie samemu sprzed lat – młodemu człowiekowi na początku zawodowej drogi?

Jakiej rady? Chcesz to możesz (śmiech) i nie bój się delegować obowiązków. Niestety, samemu nie da się zrobić wszystkiego a już na pewno nie najlepiej.

Po więcej informacji o działalności naszego Mentora zapraszamy tutaj:

https://www.epaka.pl/

Sesja odbyła się w salonie Harley-Davidson LIBERATOR w Warszawie.

Producentka i kierowniczka planu: Aneta Zadroga/GM LIFESTYLE – dla SUKCES JEST KOBIETĄ

Dyrektorka projektu: Dagmara Wójcik-Jędrzejewska/ GM LIFESTYLE  – dla SUKCES JEST KOBIETĄ

Fotograf backstage: Michał Wójcik

Fotograf sesja: Maciej Grochala

Make up, wizaż: Anna Owens

Realizacja wideo backstage oraz na planie: Franek Mazur

Redaktorska realizacja wywiadów wideo: Łukasz Frydel – redaktor naczelny magazynu DZIEŃ MĘŻCZYZNY

Stylizacja: Lucyna Sobieszek – LUCYSTYLE

Włosy: Karolina Terlińska i Michał  Salon MANIEWSKI

Materiał powstał w ramach raportu BIZNES SIĘ NIE PODDAJE!

Piotr Sztompke
Polecamy

Powiązane Artykuły