Stylizacja na rozmowę rekrutacyjną

Choć to nie nasz strój powinien decydować o tym, czy dostaniemy pracę to często jest zupełnie inaczej. Tak naprawdę, pierwsze sekundy po zobaczeniu kandydata są bardzo istotne. Liczy się jedynie to, jak wyglądamy. Dlaczego tak jest i jak właściwie powinniśmy się ubrać?

Całą dyskusję na ten temat wypada zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest dress code. To nic innego jak zbiór reguł dotyczących odpowiedniego dopasowania stroju do okoliczności. W środowisku biznesowym dress code określa zasady ubioru panujące w firmie w kontekście pełnionej funkcji, zadań oraz środowiska pracy. Podczas rozmowy rekrutacyjnej jest  on więc czynnikiem, który może przyczynić się do podjęcia decyzji o zatrudnieniu bądź nie.

Co ubrać na rozmowę rekrutacyjną, aby wypaść jak najlepiej? Strój powinien przede wszystkim pasować do miejsca pracy i posady, o którą się staramy. Im więcej dowiemy się o zasadach panujących w firmie i całej jej kulturze organizacyjnej, tym łatwiej będzie nam znaleźć odpowiedni ubiór na rozmowę rekrutacyjną. Inaczej ubierzemy się do instytucji finansowej, czy też korporacji, aplikując na stanowisko recepcjonisty lub handlowca, gdzie obowiązuje strój formalny, a jeszcze inaczej do agencji reklamowej, firmy branży mediowej, start-upu, czy też firmy IT, do której raczej nie powinniśmy przychodzić w garniturze. W takich sytuacjach możemy również wyrazić siebie poprzez strój, a tym samym zaświadczyć o naszej kreatywności.

Rekruter, mając przed sobą dwie osoby o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu może zwrócić uwagę na to, jak ubrani są kandydaci. Strój może również świadczyć o kompetencjach człowieka. Przykłady? Pognieciona koszula nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i sugeruje rekruterowi, że ta osoba charakteryzuje się brakiem schludności.

Odpowiedni ubiór buduje profesjonalny wizerunek pracownika, który jest wizytówką firmy. Dlatego warto pamiętać, że zawsze lepiej jest być ubranym zbyt elegancko, niż niechlujnie. Bezpieczniej też wybierać klasyczne stroje. Zwłaszcza przy bardziej formalnych wymaganiach względem stroju. W przypadku pań wskazane są klasyczne marynarki, koszule bez odsłoniętych ramion, spodnie lub sukienki i spódnice bez dużych rozcięć czy też o prostym kroju. Długość spódnicy nie powinna być krótsza niż 7-8 cm nad kolano.

Dobrze jest jeśli kolory i wzory tych ubrań są stonowane. Garnitur, w przypadku mężczyzn, powinien być wybrany zgodnie z tą zasadą. Latem dopuszcza się oczywiście jaśniejsze barwy. Dla wygody i dobrego efektu, w przypadku obydwu płci warto też zadbać o jakość materiałów, unikniemy w ten sposób stresu, że nasz strój uległ pognieceniu, kiedy za chwilę mamy wchodzić na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Należy pamiętać również o butach i dodatkach. Te pierwsze powinny zakrywać całą stopę; latem dopuszczalne są u pań buty z odkrytą piętą lub palcami. W przypadku panów obuwie powinno być sznurowane, w kolorystyce dopasowanej do tonacji ubrania. Biżuteria oraz wszelkie dodatki, jak np. pasek do spodni, czy spinki do mankietów, powinny być dyskretne i nieodznaczające się na tle całego stroju. Ta sama zasada dotyczy makijażu oraz fryzury. W przypadku posiadania tatuaży należy zadbać o ich nieeksponowanie. Zrezygnujmy z sandałów, krzyczących dodatków, dużych dekoltów, szortów i mini.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły