Stephen Hawking: Teoria wszystkiego

„Jeśli oni tam są, to zapewne już o nas wiedzą”- to słowa znanego na całym świecie, brytyjskiego astrofizyka, kosmologa i teoretyka. Wielokrotnie nagradzanego prestiżowymi nagrodami, a w 2009 roku Medalem Wolności – najwyższym odznaczeniem cywilnym USA. Jego kariera trwa już ponad 40 lat

W tym czasie zajmował się czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Współtworzył twierdzenie odnoszące się do osobliwości oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina-Hawkinga. Jego książki popularnonaukowe oraz ciekawe wystąpienia publiczne przyniosły mu ogromną sławę. Na całym świecie jest znany z nieprzeciętnego geniuszu oraz wyszukanego poczucia humoru.

Na jego ekstrawagancki humor składają się ironiczne parafrazy, które zamienił w swoje znane „powiedzonka”, metafory, które w prosty sposób wyjaśniają naukowe zagadnienia, oraz zakłady z kolegami po fachu. W 1974 roku pomiędzy Hawkingiem, a astrofizykiem Kipem Thorne’em doszło do zakładu o czarną dziurę. W przypadku wygranej Hawking miał otrzymać czteroletnią prenumeratę magazynu Private Eye, a Thorne – roczną Penthouse’a. Hawking przegrał, a jego rywal mógł cieszyć się rocznym zapasem erotycznego magazynu dla panów. Hawking zazwyczaj przegrywa zakłady, nie zmienia to jednak faktu, że bawi się przy nich wybornie.

Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Istotę tej przypadłości stanowi stopniowe upośledzenie funkcji wszystkich mięśni, co w rozwiniętym stadium uniemożliwia samodzielne poruszanie się. Od 1974 nie jest w stanie przemieszczać się samodzielnie. Postępowanie choroby miało też negatywny wpływ na jego aparat mowy, zwykła rozmowa stała się dla niego prawie niemożliwa. Mimo trudności, Hawking poświęcił się pracy naukowej oraz działalności akademickiej i pisarskiej.

Obecnie dołączył do ekipy projektu SETI, która zajmuje się poszukiwaniem pozaziemskiej inteligencji. Rosyjski miliarder, Jurij Milner, przeznaczył na realizację tego projektu aż 100 mln dolarów. Czy Hawking udowodni, że nie jesteśmy sami we wszechświecie? Tak duży budżet oraz grupa wybitnych naukowców na pewno zbliżą nas do poznania odpowiedzi na pytanie: Czy kosmici istnieją?

W 2014 roku w kinach pojawił się film opowiadający historię życia Hawkinga pod tytułem „Teoria Wszystkiego”. W rolę naukowca wcielił się Eddie Redmayne. Główny wątek stanowią losy geniusza – jego życie akademickie, miłość do Jane Wilde, postępowanie choroby. Film nie próbuje tłumaczyć skomplikowanych naukowych twierdzeń – skupia się na osobie Hawkinga. Pokazuje go przede wszystkim jako człowieka – nie jako naukowca. Istotną rolę odgrywają tu relacje z żoną i przyjaciółmi, a także frustracja spowodowana postępującą chorobą. Film to portret człowieka obdarzonego ogromnym talentem, przy tym bardzo ambitnego i inteligentnego, który musiał zmierzyć się z ciężką chorobą. Hawking codziennie udowadnia, że pomimo choroby można się realizować, a nawet więcej – można zmieniać świat.

Kinga Pinas

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły