Jesteśmy świadkami kolejnego przełomu w zakresie oczyszczania wód z wyrobisk kopalnianych. Naukowcy stworzyli instalację, która pozwoli pozbyć się promieniotwórczych pierwiastków
Promieniotwórcze pierwiastki powszechnie występują w przyrodzie. Znajdują się także w górotworze. Słone wody kopalniane rozpuszczają je; wypompowane z podziemnych wyrobisk na powierzchnię mogą powodować skażenie wód powierzchniowych – stąd konieczność ich oczyszczania.
Naukowcy z Katowic i Lublina stworzyli instalację pilotażową, której skuteczność w usuwaniu radu szacuje się w tym momencie na około 45%.Instalacja wykorzystuje w ramach swoich prac naturalne i syntetyczne zeolity – glinokrzemiany, charakteryzujące się wysoką zdolnością adsorpcji jonów i gazów. Badania wykazały, że specjalnie dobrana mieszanka zeolitu naturalnego i sztucznego znaczne polepsza parametry procesu oczyszczania.
Badania pilotażowe będą prowadzone do końca roku. Praca tej instalacji zostanie potem zanalizowana i w przypadku pomyślnych efektów będzie można ją stosować także w innych miejscach, w których wody zawierają naturalne promieniotwórcze pierwiastki. Naukowcy oceniają, że projekt ma duży potencjał rozwoju – podobne instalacje mogą posłużyć na przykład do oczyszczania wód pitnych z ujęć podziemnych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl