Spektakl „Wyspa” – opowieść dla umierającego świata

„Wyspa” w wykonaniu aktorów Teatru Pieśń Kozła właśnie ma swoją premierę. Wspomniany spektakl można zobaczyć od 1 do 4 grudnia można obejrzeć na scenie wrocławskiego teatru. To anarchistyczna gra wyobraźni, prowadzona przez polifoniczny śpiew i współczesny taniec, w monochromatycznej scenografii.

Spektakl „Wyspa” jest inspirowany „Burzą” Szekspira, która stanowi ostatnie z jego dzieł, a przy okazji również najbardziej poetyckie, wypełnione metaforami. „Wyspa” w pewien sposób nawiązuje do tej sztuki, ale nie stanowi jej bezpośredniej adaptacji. – Dajemy się zainspirować szekspirowskiej „Burzy”. Znaleźliśmy w niej wątki pozwalające mówić o ludzkiej wyobraźni, ruchu i swobodnej myśli przez pryzmat piękna, dobra i prawdy. Odwoływanie się do tych wartości to dziś anarchizm – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Teatru Pieśń Kozła i reżyser spektaklu.

wyspa_proba_3

Drugą, niezwykłą i intrygującą inspiracją dla twórców „Wyspy” jest staroislandzka tradycja opowiadania umierającemu snu, w którym obudzi się po śmierci. – Można powiedzieć, że my na scenie opowiadamy piękny sen umierającemu światu, którym rządzą manipulacja, kłamstwo i brzydota. Wyspa stanowi zwierciadło i punkt odniesienia dla wyobraźni, która szuka ocalenia. Od nas zależy, w jakim śnie się obudzimy – dodaje Grzegorz Bral.

Podczas spektaklu na scenie pojawia się w sumie 19 osób. Całą „Wyspę” tworzą aktorzy Teatru Pieśń Kozła, a także tancerze choreografa  Ivána Péreza. Muzykę, podobnie jak w przypadku słynnych „Pieśni Leara”, tworzą Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły. Autorką pieśni jest Alicja Bral. Spektakl będzie oszczędny pod względem formalnym. Scenografia „Wyspy”, podobnie jak kostiumy będą surowe, utrzymana w czerni i bieli.

wyspa_proba_2

„Wyspa” to już drugi premierowy spektakl Teatru Pieśń Kozła w tym roku. Wcześniej zaprezentował przedstawienie „Crazy God”, inspirowane „Hamletem” Szekspira. W tym roku Teatr Pieśń Kozła w czasie światowego tournée prezentował także „Pieśni Leara” m.in. w USA, Hiszpanii, Włoszech, Chinach i Chile. Spektakl uzyskał znakomite recenzje m.in. w New York Times, New York Theatre Guide, Chicago Tribune czy Washington Post.

Źródło: PR EXPERT
fot. materiały prasowe

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły