Spece od sprzedaży bezpośredniej

Nasze skojarzenia ze sprzedażą bezpośrednią nie zawsze oddają to, co tak naprawdę ona oznacza. Z czym wiąże się praca w tej branży?

Wiele osób nie wyobraża sobie lepszej pracy. Zajmując się sprzedażą bezpośrednią mogą oni nie tylko zajmować się innymi aktywnościami zawodowymi, ale i stać się poniekąd swoim własnym szefem. Nie zawsze jest jednak kolorowo. W przeprowadzonych badaniach większość wskazań respondentów ma nacechowanie pozytywne lub neutralne.

Zdecydowanym plusem dla pracowników jest bezpośredni kontakt z klientem. To główna zaleta dla ponad 60% ankietowanych. Poza tą zaletą jest też możliwość przetestowania produktów czy poznawanie nowych osób.

Do tego dochodzi również opcja zakupu poszczególnych produktów po niższych cenach, a także ciągły rozwój zdolności interpersonalnych i biznesowych. Osoby, które sprawdzają się w sprzedaży bezpośredniej, z reguły posiadają predyspozycje osobowościowe, ułatwiające kontakt z klientami. Zawód konsultanta bezpośredniego jest przez badanych oceniany jako trudniejszy niż łatwiejszy i zdecydowanie dla ambitnych.

Wśród minusów są natomiast złe konotacje z zawodem sprzedawcy bezpośredniego, które występują w społeczeństwie. Rzetelne firmy sprzedaży bezpośredniej walczą z nieuczciwymi przedsiębiorstwami i sprzedawcami w branży, nastawionymi na szybki zysk, wykorzystującymi niewiedzę czy podeszły wiek klientów. Nie dziwi więc, że w badaniach, sprzedawcy za największy minus zawodu uznali złe traktowanie ich przez ludzi. Poza tym pojawia się jeszcze czasochłonność tej pracy. Z kolei prawie 15% respondentów jako aspekt negatywny zawodu wskazało, że praca w zawodzie jest trudna, natomiast niespełna 10%, że trudni są klienci.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły