Rośnie popularność transplantacji włosów

Co roku na całym świecie wykonuje się już ponad milion zabiegów chirurgicznej i niechirurgicznej rekonstrukcji owłosienia – podaje w swoim najnowszym raporcie ISHRS. W zaledwie 10 lat liczba zabiegów wzrosła na całym świecie aż o 64%

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na transplantację włosów. Czasy zaczesywania „pożyczek” na łysinę mamy już za sobą, a cena takiego zabiegu powoli znajduje się w zasięgu coraz większej grupy ludzi. W Polsce rynek ten dopiero się rozwija, ale na terenie kraju działa już blisko 40 klinik zajmujących się różnymi metodami rekonstrukcji owłosienia, z czego prawie połowa wykonuje zabiegi chirurgicznej transplantacji.

Pomogą technologie XXI wieku

Obecnie popularność zyskują przeszczepy przy użyciu robota. W tym przypadku to maszyna pod kontrolą lekarza pobiera zespoły mieszkowe, a następnie nakłuwa skórę głowy. Ostatecznie w powstałe nacięcia wszczepia się pobrane włosy. W niektórych przypadkach (np. kiedy włosy się przerzedzają) wystarczająca może być mezoterapia igłowa skóry głowy, czyli odżywienie skóry koktajlem z witamin i substancji odżywczych.

– Doszliśmy do takiego etapu, w którym jesteśmy w stanie przeszczepić włosy i odrestaurować pokrycie głowy bez widocznych skutków. Zabieg typu FUE (ang. Follicular Unit Extraction), który polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych, to rewolucja w chirurgii transplantacyjnej włosów. Przez wiele lat znaczna część klinik pobierała włosy w postaci tzw. strypu, czyli kawałka skóry, który jest wycinany w całości, a następnie rozcinany pod mikroskopem na pojedyncze mieszki włosowe – wyjaśnia , Dr n. med. Grzegorz Turowski, chirurg plastyk.

Efektem przeszczepu włosów metodą FUE jest redukcja nieestetycznych, podłużnych blizn, które dotąd odstraszały wielu łysiejących przed zabiegiem. – Ciekawostką jest, że nigdy nie dochodzi do całkowitego wypadania włosów. Nawet u pacjentów z najbardziej zaawansowanymi przypadkami. Tak naprawdę włosy zostają z tyłu głowy i są to włosy, które wykorzystujemy do przeszczepów – dodaje dr Grzegorz Turowski.

Rekonstrukcja włosów stała się nie tylko estetyczną fanaberią, u wielu mężczyzn jest to sposób na pokonanie swoich kompleksów, większą otwartość, przełamanie depresji. Względy czysto estetyczne są niejednokrotne na ostatnim miejscu. Warunkiem sukcesu jest oczywiście oddanie się w ręce fachowców i korzystanie ze sprawdzonych metod.

Źródło: Newsrm.tv

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły