Remont tylko z architektem

Planując remont lub budowę nowego domu zastanawiamy się w jaki sposób urządzić poszczególne pomieszczenia. Chcąc sprostać wszystkim wymaganiom, jakie sobie postawiliśmy dobrze jest wynająć do pomocy architekta

Praca z architektem nie polega na wypełnianiu jego wizji dotyczących aranżacji wspomnianych pomieszczeń. Angażując go w takie prace nie trzeba się obawiać, że narzuci nam on swoje wyobrażenia, a dom zamieni bardziej w galerię sztuki niż przytulne mieszkanie. Co ważne, podczas projektowania bierze pod uwagę wiele aspektów, o których nie myślimy lub wydają nam się nieistotne, a dzięki którym nasz dom będzie nie tylko piękny, ale i funkcjonalny.

Wszystko należy jednak zacząć od spotkania ze wspomnianym architektem. Na takim spotkaniu będziemy mieć okazję ku temu, aby przedstawić swoje koncepcje i oczekiwania. Projektant może na bieżąco weryfikować nasze pomysły i wstępnie proponować na ich podstawie swoje, które – jego zdaniem – najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu. Jeśli pierwsze spotkanie odbywa się w biurze architektonicznym, należy pamiętać o zabraniu rzutów mieszkania, którego ma dotyczyć projekt. Można też pokazać architektowi przykłady gotowych realizacji, które nam się podobają

Po spotkaniu rozpoczyna się etap wzmożonej pracy. Projektant przedstawi nam jednak najpierw propozycje układu funkcjonalno-przestrzennego, czyli podziału domu na strefy i rozplanowania pomieszczeń ze względu na ich funkcje. Warto zwrócić uwagę na to, aby taki układ był prosty i czytelny. Dobrze rozplanowane mieszkanie to takie, w którym występuje wyraźny podział na strefę prywatną, czyli dostępną tylko dla domowników, oraz ogólną, w której przyjmujemy gości. Podczas planowania, architekt powinien wziąć też pod uwagę usytuowanie budynku względem stron świata. Salon potrzebuje więcej światła słonecznego niż, na przykład, łazienka, więc, o ile to możliwe, jego okna powinny wychodzić na południe.

Równocześnie z projektami układu funkcjonalnego, powstają pierwsze wizualizacje komputerowe wraz z propozycjami kolorystycznymi, sugerowanymi materiałami wykończeniowymi oraz przykładowymi elementami wyposażenia. Są one z nami dokładnie omawiane i konsultowane. Pamiętajmy, że są to dopiero szkice, a nie gotowy projekt, więc wciąż można nanosić poprawki. Nie obawiajmy się mówić co nam się nie podoba i co chcielibyśmy zmienić. Projekt powinien być korygowany do momentu, w którym końcowy efekt będzie nas w pełni satysfakcjonował. Dopiero wtedy architekt powinien wykonać projekt wykonawczy. Zawiera on pełną dokumentację według której wykonawcy przeprowadzą prace remontowe oraz informacje dotyczące wybranych materiałów, mebli i elementów dekoracyjnych.

Gdy cała dokumentacja jest już zrobiona możemy zacząć realizować projekt. Choć praca architekta w tym momencie powinna być zakończona to możemy go poprosić o tzw. nadzór autorski. Zazwyczaj polega on na konsultacjach, które zapewniają spójność realizacji na jej poszczególnych etapach. Zdarza się również, że architekt koordynuje wszystkie prace wykonawcze.

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to sporych rozmiarów przedsięwzięcie. Dlatego warto mieć u boku eksperta, który sprawi, że prace przebiegną sprawnie, a my będziemy mogli cieszyć się oryginalnym wnętrzem idealnie dostosowanym do naszych potrzeb.

Źródło: GutPR

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły