Bieganie – jedni nie wyobrażają sobie bez niego życia, inni podchodzą do tej aktywności z dystansem, uprawiając ten rodzaj sportu jedynie od czasu do czasu. Jedni i drudzy powinni jednak wiedzieć, co dobrego może wyniknąć z biegania oraz zdawać sobie sprawę z faktu, że odpowiednio dobrać obuwie to zdrowo biegać!
Jeden krok podczas biegania angażuje aż 200 mięśni naszego ciała! To ciekawostka. Faktem zaś jest, że regularne bieganie może przedłużyć życie o około sześć dodatkowych lat – wynika z badań duńskich naukowców. Autorzy badań ze Szpitala Uniwersyteckiego Bispebjerg w Kopenhadze obliczyli, że regularnie biegający mężczyźni mogli wydłużyć swoje życie o 6,2 lat, a kobiety o 5,6 lat.
Biegaj i bądź młody
Sport to zdrowie, a w tym przypadku lepsze samopoczucie i lepsza pamięć. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że korzyści z biegania odnoszą ludzie w każdym wieku, a w przypadku biegaczy po 50 roku życia regularne treningi biegowe pozwalają spowolnić naturalny proces starzenia się mózgu i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone na University of Stanford dowiodły, że już 30-minutowy wysiłek 4-5 razy w tygodniu wystarczy, aby zauważyć poprawę w zakresie umiejętności intelektualnych.
Takie same wyniki otrzymali naukowcy z Uniwersytetu w stanie Utah w USA. – Dla poprawy naszej pamięci i procesów uczenia się idealny byłby brak stresu, a jednocześnie aktywność fizyczna. Oczywiście nie zawsze możemy sprawować kontrolę nad stresem w naszym życiu, ale możemy kontrolować to, ile ćwiczymy – skomentował autor badań, Prof. Jeff Edwards z Brigham Young University. W jego opinii to budujące, że możemy zapobiegać negatywnemu wpływowi stresu na pamięć w tak prosty sposób, jak bieganie. Prof. Jeff Edwards z Brigham Young University
Jak wybrać odpowiednie obuwie
Jeśli znamy już dobroczynne skutki biegania, a chcemy dopiero zacząć przygodę z tym sportem, warto zacząć od odpowiedniego obuwia, bo to ono będzie nas prowadzić do celu. Każdego roku na całym świecie sprzedaje się ponad miliard par butów do biegania. Jak wybrać te dla siebie?
Musimy wiedzieć, że od naszej decyzji zależy nie tylko komfort treningu, ale także jego jakość, a przede wszystkim – nasze zdrowie. Przede wszystkim należy pamiętać, że buty do joggingu, w przeciwieństwie do tych noszonych na co dzień, nie mogą pasować „na styk”. Ważne jest, aby zapewnić palcom odpowiednią przestrzeń. Im dłuższe dystanse mamy zamiar pokonywać, tym powinna być ona większa.
Osobom mieszkającym w centrum miasta, trenującym na asfalcie czy wybrukowanych alejkach warto polecić modele zaopatrzone w dobre systemy amortyzacyjne, które zminimalizują wstrząsy, a co za tym idzie – pomogą uniknąć kontuzji. Rozglądajmy się za butami z płaskim bieżnikiem, który zagwarantuje dobrą przyczepność buta do podłoża. Zwolennicy treningu na leśnych ścieżkach czy nieutwardzonych, kamienistych traktach o wiele lepiej będą czuć się w butach trailowych, czyli dostosowanych do mniej stabilnych nawierzchni. W tym przypadku zaawansowana amortyzacja jest zbędna, gdyż jej rolę w dużym stopniu przejmuje podłoże.
Testujemy nowości na rynku
I w tym momencie zwracamy uwagę na nowość od ASICS, która wspiera biegaczy w odkrywaniu nowych szlaków. Kilka tygodni temu na rynku pojawiła się nowa trailerowa kolekcja marki. Solidna przyczepność butów na nierównych nawierzchniach oznacza, że stopy biegaczy są chronione, przez co nie muszą martwić się o swoją równowagę.
Model FUJI LITE 2, który otrzymaliśmy w redakcji do testów, został wyposażony w autorską technologię ASICSGRIP, odpowiadającej za szybkość i przyczepność na każdym terenie, podczas gdy rozwiązanie FLYTEFOAM zapewnia trwałą amortyzację.
Jak buty sprawdzają się w praktyce? Praktyczne odepchnięcie to pierwszy atut – rozkład ciężaru od przodu stopy jest równomierny. Sposób zetknięcia się stopy z podłożem w tym przypadku również uznajemy za duży plus. Najpierw z podłożem styka się zewnętrzna część pięty, po czym następuje przetoczenie stopy do wewnątrz (pronacja) w celu amortyzacji wstrząsu i podtrzymania ciężaru ciała.
Dodatkowo buty są lekkie i świetnie oddychają, cholewka ze specjalnie zaprojektowanej siatki poprawia ich przewiewność. Konstrukcja języka pozwala wygodnie schować sznurówki, aby nie przeszkadzały podczas treningu – kolejny praktyczny plus. Jest też dobra wiadomość dla osób zwracających coraz większą uwagę na ochronę środowiska. Amortyzacja FLYTEFOAM™ została wykonana z materiałów pochodzących ze zrównoważonego procesu produkcji. A dzięki temu zapewniają lepszą wytrzymałość pianki. Podeszwa ASICSGRIP™ oferuje lepszą przyczepność i wytrzymałość podczas biegów przełajowych na mokrych i suchych nawierzchniach
Sprawdziliśmy nowość do ASICS podczas gorących wakacji na Mazurach oraz kilkutygodniowej realizacji sesji zdjęciowych na Sycylii i musimy przyznać, że producenci nie chwalą tych butów bez powowu. Dajemy im piątkę z plusem, życząc sobie i wszystkim fanom aktywności fizycznej tylko takich nowości na rynku.
Nowa kolekcja jest dostępna w sprzedaży na ASICS.com, ButyJana.pl oraz w Sklepach Biegacza.
A NA KONIEC CIEKAWOSTKA:
Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o prędkość podczas biegu, jest rekordzista świata na 100 metrów, znany wszystkim Usain Bolt. W Berlinie, w 2009 roku, aparatura pomiarowa zmierzyła mu prędkość na poziomie 44,72 km/h.
Według naukowców człowiek wygrałby rywalizację w maratonie z takimi zwierzętami jak gepard czy gnu. Równe szanse miałby także z koniem. Na 100 metrów nawet zebra nie miałaby żadnych szans, przynajmniej z Usainem Boltem. Czas zebry na setkę to 9,95 sekund przy 9,58 sekundach Bolta.
Usain jest również rekordzistą jeśli chodzi o ilość kroków wykonywanych podczas wyścigu na 100 metrów (w tym przypadku, im mniej, tym lepiej). Podczas gdy przeciętni sprinterzy wykonują około 46 kroków, Jamajczykowi wystarcza ich zaledwie 41.