Przemysł meblarski i druk 3D w cenie

Do najważniejszych obszarów gospodarki należy aktualnie druk 3D i przemysł meblarski. Minister nauki i szkolnictwa wyższego uważa, że to właśnie na nich powinny się koncentrować środki na badania i innowacje

Podczas konferencji w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Olsztynie, wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że tak jak w Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad mapą potencjału gospodarczego, to również w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa powstaje mapa potencjału naukowego. Jego zdaniem po nałożeniu na siebie obu map można będzie określić wspólne obszary, którym rząd powinien stworzyć szczególnie korzystne warunki rozwoju. Obszary, którymi interesują się polscy naukowcy, ale i same w sobie stanowią dobre pole do rozwoju otrzymają wsparcie ze środków publicznych.

Minister przypomniał również, że instytucją „łączącą świat nauki i gospodarki” jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które tylko w tym roku ma do dyspozycji 8 mld zł dla przedsiębiorców działających w branży nowoczesnych technologii oraz uczelni i naukowców prowadzących badania z tego obszaru.

Do najbardziej rozwojowych branż, które wyróżnił minister można zaliczyć przede wszystkim druk 3D, a z drugiej meblarstwo, które  jest wiodącą branżą gospodarczą Warmii i Mazur. Zaznaczył, że już dzisiaj Polska jest w tej dziedzinie jednym z liderów w skali Europy, ale – jak podkreślił – chodzi o to, żeby polskie produkty meblarskie stawały się coraz bardziej innowacyjne. Te dwie wspomniane dziedziny mogą zatem liczyć na kolejne dofinansowania i opiekę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby projekt, który powstaje w ramach danej dziedziny był innowacyjny.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły