Idealne praktyki studenckie według głównych zaintersowanych to takie, które pozwalają na realizację wielu innych zadań, a do tego są płatne. Pracodawcy spoglądają jednak na tę kwestię z zupełnie innej perspektywy
Studentom nie można zarzucić tego, że nie są zainteresowani praktykami. Zdecydowana większość z nich, ponad 90% uważa, że to właśnie one pozwalają lepiej odnaleźć się potem na rynku pracy. Uważają, że praktyki stanowią najlepszą z możliwych form edukacji zawodowej. Wielu chciałoby rozpocząć ten proces przygotowywania jeszcze w trakcie studiów. Jeżeli faktycznie uda im się dostać na praktyki w czasie, gdy prowadzone są jeszcze zajęcia zwracają uwagę na to, by pracodawca nie miał nic przeciwko elastycznemu grafikowi. Reszta stawia natomiast na praktyki wakacyjne w pełnym wymiarze godzin.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze danej praktyki czy stażu dla ponad 80% badanych studentów jest informacja na temat odpłatności programu. Poza walorem edukacyjnym oraz rzetelnością rekrutacji i adaptacji stażysty w organizacji, wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych wyznaczników stażu i praktyki wysokiej jakości.
Ważny jest również sam czas trwania programu praktyk, dlatego też większość studentów decyduje o atrakcyjności oferty między innymi przez pryzmat tego czy znalazła się w niej informacja dotycząca trwania praktyk. Optymalna długość praktyki bądź stażu to według połowy ankietowanych program trwający od 1 do 3 miesięcy.
W ocenie swoich potencjalnych pracodawców studenci kierują się zazwyczaj swoim dobrem. Jeżeli w danym miejscu nie zdobywają doświadczenia, nie rozwijają się to bez zbędnych sentymentów szukają innej firmy.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl