Cel: pracować! Jak? Coraz ciężej, coraz dłużej, bardziej intensywnie i w każdej wolnej chwili. W końcu, w życiu pracoholika nie ma czasu na przerwę!
Narzekanie na każdą rzecz, którą przychodzi nam wykonać w pracy nie jest dobre. Takie nastawienie do obowiązków może ewentualnie sprawić, że zupełnie się wypalimy, a każdy kolejny dzień przy biurku stanie się męką. Nie jest również dobrze, gdy odczuwamy nieustanną chęć by pracować – w dzień i w nocy. Jeżeli intensywna praca zaczyna dawać ulgę, a postawiona poprzeczka ciągle jest coraz wyżej to może to być jeden z pierwszych symptomów pracoholizmu.
Psycholog dr Kamila Wojdyło uznała, że uzależnienie od pracy związane jest z konkretnymi mechanizmami regulacyjnymi. Otóż pracoholik w wyniku uporczywego dążenia do nierealistycznie wysokich standardów osiągnięć, doznaje emocjonalnej ulgi i wzmacnia swoje poczucie niskiej własnej wartości. Dr Wojdyło wprowadziła do psychologii pojęcie Work Craving, na określenie mechanizmu tego błędnego koła pożądania pracy.
To pożądanie pracy może objawiać się w czterech wymiarach. Jednym z nich jest obsesyjno-kompulsyjne pożądanie pracy, oczekiwanie pozytywnych wzmocnień poczucia własnej wartości, oczekiwanie redukcji emocji negatywnych i symptomów „odstawienia pracy”, a także neurotyczny perfekcjonizm.
Jak odróżnić jednak pracoholizm od zwykłego entuzjazmu, który towarzyszy pracy? Wystarczy tylko spojrzeć na przedstawicieli obu tych grup. Entuzjasta mimo ciężkiej pracy i zaangażowaniu jest w stanie wyłączyć się i działać na rzecz równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Poza tym zależy mu przede wszystkim na własnym rozwoju, a nie jak to jest w przypadku pracoholików na wykazywaniu się.
Okazuje się zatem, że duże zaangażowanie nie zawsze oznacza pracoholizm. Istnieje jednak mała granica pomiędzy tymi grupami, dlatego warto analizować to, w jaki sposób pracujemy i co chcemy przez to osiągnąć. W momencie, gdy praca będzie ponad wszystkim innym warto się zgłosić do specjalisty, gdyż to prosta droga miedzy innymi do problemów zdrowotnych. Uzależnienie od pracy to problem nie tylko dla borykających się z tym osób, ale również dla tych, którzy pozostają w ich otoczeniu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl