Praca tymczasowa daje nam szereg możliwości. Dzięki niej możemy działać na różnych stanowiskach i w wielu branżach, mieć elastyczne godziny pracy, dostęp do świadczeń, płatnego urlopu czy też ubezpieczenia zdrowotnego. Czego jeszcze możemy się spodziewać po takiej formie zatrudnienia?
Umowa o pracę tymczasową zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Obecnie, odsetek pracowników zatrudnionych w ramach pracy tymczasowej w naszym kraju wynosi 1,30%. Zgodnie z ustawą z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, podmiotami, które jako jedyne mogą zatrudniać w oparciu o ten rodzaj umowy, są agencje zatrudnienia. Według Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, w Polsce jest ich 7 744. Co miesiąc, w całym kraju, poszukują tysięcy kandydatów do wykonywania pracy, w tym również tymczasowej.
Czym tak naprawdę jest praca tymczasowa? To taki rodzaj zatrudnienia, w który zaangażowane są trzy strony: pracownik tymczasowy, agencja zatrudnienia i pracodawca użytkownik. Agencje zatrudnienia działają w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej, która reguluje zasady zatrudniania pracowników tymczasowych oraz zasady ich kierowania do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Agencja zatrudnienia zatrudnia pracownika, a następnie deleguje go do wykonywania pracy u swojego klienta, czyli pracodawcy użytkownika. Pod jego kierownictwem pracownik wykonuje swoje obowiązki. Z kolei agencja zatrudnienia, formalnie będąca pracodawcą, zajmuje się całą obsługą kadrowo-płacową związaną z zatrudnieniem, czyli naliczaniem i wypłatą wynagrodzenia, rozliczaniem urlopów, odprowadzaniem zaliczki na podatek dochodowy, składki na ZUS, itd.
Cały proces zaczyna się od podpisania umowy o pracę tymczasową, dzięki której zatrudnionemu przysługują takie warunki jak w przypadku umowy o pracę, a po przepracowaniu pierwszych 30 dni otrzymuje on prawo do dwóch dni urlopu. Co ze składkami? Są one odprowadzane na takich samych zasadach jak w przypadku umowy o pracę. Oznacza to, że jeśli pracownik zachoruje to otrzyma wynagrodzenie chorobowe za okres, w którym przebywał na L4, czyli zwolnieniu lekarskim. Warto również wiedzieć, że czas przepracowany w oparciu o ten rodzaj umowy, wlicza się do emerytury. Umowę o pracę tymczasową można rozwiązać za wypowiedzeniem, które wynosi 3 dni, jeśli umowę zawarto na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie i 1 tydzień (licząc od najbliższej niedzieli), jeśli umowę zawarto na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Kogo szukają pracodawcy? Wachlarz stanowisk, na których w ramach pracy tymczasowej zatrudniani są pracownicy, jest bardzo szeroki. Bardzo często poszukiwani są pracownicy na stanowiska niewymagające bardzo wysokich kwalifikacji np. pracownik produkcji, kasjer, sprzedawca, operator maszyn czy telemarketer. Jeśli chodzi o pracowników z konkretnymi kwalifikacjami to pracodawcy często stawiają na elektryków, spawaczy, analityków e-commece czy programistów. Pracę na umowę tymczasową znajdą również asystentki zarządu, specjaliści ds. obsługi procesów biznesowych, spedytorzy lub specjaliści w dziale kadr i płac.
Praca tymczasowa daje sporo możliwości. Przede wszystkim pozwala godzić wiele aktywności jednocześnie. Niejednokrotnie pozwala też dopasować grafik np. do zajęć na uczelni czy pogodzić obowiązki zawodowe z rodzicielskimi. To również dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą sobie np. znaleźć dodatkowe zajęcie po godzinach.
Źródło: LeasingTeam Group