Co roku w grudniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Data ta przypomina o ważnych kwestiach, które dla dotkniętych niepełnosprawnością na zawsze pozostaną wyzwaniem, z jakimi zmagają się przez cały rok. Wiele z tych problemów dotyczy pracy, która w istotny sposób wpływa nie tylko na poziom życia ale również pomaga odnaleźć się w społeczeństwie, czuć się niezależnym i potrzebnym. Wśród nas żyje blisko 5 mln osób z rozmaitymi schorzeniami, jednak zaledwie niecałe 0,5 mln z nich jest aktywnych zawodowo.
Osoby niepełnosprawne są coraz bardziej obecnymi i aktywnymi uczestnikami życia społecznego oraz zawodowego. Nadal jednak wiele w tej kwestii pozostaje do poprawy. Pozytywne zmiany są efektem pracy osób i podmiotów działających na rzecz wprowadzania udogodnień pomagających niepełnosprawnym funkcjonować w życiu codziennym, ale również na rzecz zmiany ich postrzegania.
– Projekt zatrudnienia osób niepełnosprawnych rozpoczęliśmy w Manpower w maju 2013 roku i bardzo szybko znalazł on uznanie wśród konsultantów oraz managerów naszej firmy, – mówi Łukasz Kubiak, Project Manager z agencji zatrudnienia Manpower. – Jego nadrzędnym celem jest pokazanie potencjału osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Po prostu dajmy sobie i innym szansę. W ramach prowadzonych działań zainicjowaliśmy m.in. spotkania ze środowiskiem biznesowym, podczas których pokazujemy wspólnie z naszymi pracownikami, jak wiele korzyści może przynieść zatrudnienie osób, borykających się z różnymi dysfunkcjami. Dzięki takim działaniom, osoby które jeszcze wczoraj nie mogły znaleźć pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, dziś w pełni korzystają z rozwoju zawodowego.
Pracownicy z niepełnosprawnością często postrzegani są przede wszystkim przez pryzmat swojej choroby i obawę innych przed zbyt dużymi barierami, jakie dzielą obie grupy. Jednak w rzeczywistości różnice te wielkie nie są, wielkie natomiast bywają problemy, dotyczące stereotypowego nastawienia, którego rezultatem jest niedocenianie niepełnosprawnych jako pełnowartościowych pracowników. Tymczasem 9 na 10 klientów agencji zatrudnienia Manpower, którzy dzięki niej zdecydują się na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością, stwierdza że jest to grupa bardzo lojalna i zmotywowana do działania, a poziom ich wiedzy i doświadczenia nie odbiega od innych pracowników.
– Czasem mam wrażenie, że stawiamy sobie bariery, tam gdzie ich nie ma. W rozmowach często okazuje się, że większość z nas zna co najmniej jedną osobę, która żyje z jakąś dysfunkcją. Od tego zaczyna się chęć poznania i zrozumienia tematu bliżej. Znakomita większość pracodawców jest zainteresowana wykorzystaniem potencjału osób z niepełno sprawnościami. Mam nadzieję, że liczba tych firm będzie rosła, do czego przyczynić się może panujący na rynku niedobór talentów i narastające kłopoty pracodawców w pozyskaniu i utrzymaniu pracowników, – mówi Łukasz Kubiak z Manpower.
Głównym celem prowadzonego przez Manpower projektu zatrudniania osób niepełnosprawnych jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz zwiększanie wrażliwości społecznej. W ramach prowadzonych działań agencja zatrudnienia skutecznie pomaga środowisku biznesowemu we wprowadzeniu pracowników z niepełnosprawnością do nowej organizacji poprzez przygotowanie stanowiska pracy, szkolenia wstępnego dla managerów liniowych, szkolenia adaptacyjnego dla nowych pracowników. Zatrudnienie takich pracowników to dla pracodawców niewątpliwa korzyść personalna ale również i wizerunkowa w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility). Współpracując z pracodawcami z różnych branż, udziela ona dostępu do wielu ofert pracy, ułatwiając kandydatom jej szybsze znalezienie. Razem naprawdę zrobimy więcej.