Poziom otwartości Polaków na związki niemonogamiczne

Według badania BBC Brit 24% Polaków przyznaje, że rozważyłoby poliamorię, gdyby był to sposób na uratowanie ich związku.

Badanie* przeprowadzone w lutym 2019 roku zostało zainspirowane programem „Louis Theroux: Odmienne Stany. Miłość bez ograniczeń”, w którym wielokrotnie nagradzany reporter BBC Louis Theroux przygląda się otwartości na zmiany obyczajowe dotyczące związków oraz życia rodzinnego w słynącym z tego amerykańskim mieście Portland.

Jego wyniki wskazują, że w przeciwieństwie do bohaterów programu, zdecydowana większość Polaków nie wyobraża sobie bycia w związku poliamorycznym. Aż 76% badanych deklaruje, że nie podzieliłoby się swoim partnerem z nikim i propozycję takiej relacji uważa za poniżającą. Mimo to aż 24% byłoby gotowych rozważyć poliamorię, gdyby był to sposób na uratowanie związku.

Co ciekawe, mimo że aż 50% ankietowanych uważa poliamorię za niemoralną a 63% nie rozważyłoby jej, jako opcji dla siebie, to aż 23% (w tym 17% kobiet i 30% mężczyzn) przyznaje, że zdarzyło im się być w relacji z więcej niż jednym partnerem w tym samym czasie. Mamy więc skłonność do tego, by inne prawa w zawiązku dawać partnerowi a inne sobie. Nie chcemy dzielić się partnerem, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że sobie odmawiamy takiego prawa.

Z badania BBC Brit wynika, że mężczyźni mają większą otwartość na związki niemonogamiczne. Podczas gdy 70% kobiet twierdzi, że nie zgodziłoby się na związek poliamoryczny, jedynie 55% mężczyzn podziela tą opinię. Częściej także postrzegają monogamię, jako narzucony społecznie sztuczny twór (44% mężczyzn vs 29% kobiet).

Badanie potwierdza jednak dość konserwatywne zapatrywania Polaków na kształt i charakter związków partnerskich, przywiązanie do tradycyjnych wartości, zdecydowaną niechęć do eksperymentowania z innymi niż monogamiczna formami relacji. Tylko 18% ankietowanych rozważyłoby związek poliamoryczny, jeśli byłoby to ważne dla partnera.

Choć poliamoria nie jest typową dla naszej kultury formą relacji aż 70% respondentów znało znaczenie tego pojęcia. Najlepiej zorientowane były osoby wyżej wykształcone, pochodzące z dużych miast i o wysokich dochodach, czyli te, które mają szerszy dostęp do różnorodnych wzorców kulturowych. Wśród respondentów znalazło się jednak 30% Polaków, którzy wskazali, że poliamoria to choroba zakaźna (13%), roślina mięsożerna (8%), gatunek ryb (5%) albo owoc egzotyczny (4%).

Polacy idealizują relacje zarówno własne, jak i te, które obserwują dookoła siebie. Aż 63% badanych stwierdza, że większość relacji w ich otoczeniu to związki szczęśliwe, podczas gdy w Polsce oficjalne dane pokazują, że ponad 50% małżeństw rozpada się. Znaczna większość respondentów uważa, że najbardziej udane związki mają osoby obecnie będące w najstarszej grupie wiekowej – one częściej deklarują też, że to właśnie ich rówieśnicy mogą cieszyć się takimi relacjami. Podobnego zdania jest 43% respondentów w wieku 18-34, którzy wskazują swoich dziadków jako wzór.

„Wraz z wiekiem i doświadczeniem przekonujemy się, że rzeczywistość związku jest bardziej złożona i jest w niej miejsce na różne wybory. Nasz partner to odrębny od nas człowiek, który nie istnieje po to by spełniać nasze oczekiwania, a trudności które się pojawiają wymagają konkretnej pracy, niezależnie od tego czy pozostajemy w monogamicznym związku, czy próbujemy alternatywnej formy relacji” – komentuje wykładowca SWPS dr Martyna Goryniak.

Aby dowiedzieć się więcej o poliamorii oraz poznać osoby, które zdecydowały się na taką formę związku zachęcamy do oglądania programu „Louis Theroux: Odmienne Stany. Miłość bez ograniczeń” w środę 20 lutego o godz. 23:30 na kanale BBC Brit. W ramach cyklu dokumentów „Louis Theroux: Odmienne Stany” widzowie będą mogli zobaczyć dwa inne równie poruszające programy: „Śmierć na żądanie”  (27 luty, godz.  23:30) oraz „Adoptujcie moje dziecko” (6 marca, godz. 23:30).

* Badanie „Opinie o związkach i poliamorii” zostało przeprowadzone przez IQS na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów.

O SERII „LOUIS THEROUX: ODMIENNE STANY”

„LOUIS THEROUX: ODMIENNE STANY. MIŁOŚĆ BEZ OGRANICZEŃ”
PREMIERA: 20 LUTEGO O GODZ. 23:30

Od setek lat związki w zachodnich społeczeństwach opierają się na idei monogamii – dwoje ludzi związuje się ze sobą na całe życie. Jednak w sytuacji, gdy niemal połowa małżeństw w USA kończy się rozwodami, można by podejrzewać, że tradycyjny model nie spełnia już swojej roli. Wielokrotnie nagradzany reporter Louis Theroux podróżuje do Portland w stanie Oregon, miasta słynącego z otwartości na zmiany obyczajowe dotyczące związków oraz życia rodzinnego. Portland postrzegane jest jako amerykańska stolica poliamorii oraz zdeklarowanej nie-monogamii, czyli otwartego, przejrzystego posiadania wielu związków wykraczających poza sam seks. Louis poznaje rodziny, które podjęły odważne decyzje i otworzyły się na związki niemonogamiczne, zapraszając innych do siebie, lub pozwalając partnerom na poszukiwanie miłości także poza obecnym związkiem. Theroux odkrywa, że dla niektórych większa liczba partnerów oznacza więcej szczęścia i miłości. Dla innych jednak stanowi źródło cierpienia oraz zazdrości.

„LOUIS THEROUX: ODMIENNE STANY. ŚMIERĆ NA ŻĄDANIE”
PREMIERA: 27 LUTEGO O GODZ. 23:30

Wielokrotnie nagradzany twórca filmów dokumentalnych Louis Theroux wybiera się na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonym, by przyjrzeć się konsekwencjom wprowadzonej w 2016 roku ustawy „Aid in Dying”. Zgodnie z nią nieuleczalnie chore osoby, które spełniają ściśle określone kryteria, mają prawo zażyć przepisany im śmiertelny koktajl. Mogą dokonać tego w wybranym przez siebie czasie, bez dalszej asysty lekarza. Jednak nawet w przypadku osób, które spełniają warunki i świadomie wybiorą taką możliwość, całkowita autonomia w decydowaniu o własnej śmierci rodzi wiele trudnych pytań. Jak na przykład wybór odpowiedniego momentu. Co z osobami, które nie spełniają wszystkich kwalifikacji? Czy samotność i odbierająca świadomość demencja mogą być wystarczającym powodem do popełnienia samobójstwa? Louis Theroux porusza te tematy ze swoimi rozmówcami, którzy są blisko podjęcia ostatecznych decyzji.

„LOUIS THEROUX: ODMIENNE STANY. ADOPTUJCIE MOJE DZIECKO”
PREMIERA: 6 MARCA O GODZ. 23:30

W ostatnim odcinku serii Louis Theroux podróżuje do Kalifornii, która uznawana jest za amerykańską stolicę adopcji dzieci. Aż 85% z nich odbywa się jednak prywatnie a nie za pośrednictwem władz stanowych. Jest to niezwykle lukratywny biznes dla agencji, pośredników i prawników, którzy za połączenie kobiety w ciąży z potencjalnymi rodzicami adopcyjnymi liczą sobie nawet 50000 funtów. Louis Theroux rozmawia z matkami, które decydują się oddać własne dziecko do adopcji, aby zrozumieć ich motywy i sytuację. Przekonuje się jak ubóstwo, uzależnienia i przemoc pchają kobiety w stronę łamiących serce decyzji. Spędza również czas z parami pragnącymi adoptować i przekonuje się, że targające nimi emocje i obawy bywają niezwykle trudne. Adopcyjni rodzice zazwyczaj wspierają finansowo matkę podczas ciąży. Bardzo często może ona także pozostać z nimi w kontakcie już po urodzeniu. W programie widzowie zobaczą również historię matki adopcyjnej, która decyduje się na spotkanie dziecka z biologiczną matką, która po latach uzależnienia od narkotyków pokonała nałóg.

O BBC BRIT
BBC Brit to kanał adresowany przede wszystkim do młodych mężczyzn. Znajdą w nim wszystko, co uwielbiają: od samochodów po programy rozrywkowe, dokumentalne i naukę. Doświadczą ekstremalnych sytuacji i pełnych adrenaliny przygód. Kanał stanowi idealne połączenie ważnych tematów i lekkiej formy; miejsce, gdzie można zabłysnąć nikomu nieznanym faktem, nauczyć się nowych rzeczy, ale i pośmiać w towarzystwie najbardziej ujmujących i ekscentrycznych gwiazd telewizji.

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły