Potrzeba nam pełnomocników medycznych

W Polsce prawdopodobnie powstanie zupełnie nowa instytucja. Eksperci potwierdzają, że potrzebni są pełnomocnicy medyczni. W jakim celu mogą oni działać i co będzie należało do ich obowiązków?

Zdaniem Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia ważne jest powstanie instytucji pełnomocnika medycznego, który byłby sporym oparciem dla pacjentów. Osoby zajmujące to stanowisko zostałyby uprawnione do podejmowania decyzji w ich imieniu. Te decyzje dotyczyć mają jednak wyłącznie postępowania medycznego.

Według członków grupy roboczej wprowadzenie postulowanych rozwiązań prawnych uprościłoby proces leczenia osób niezdolnych do wyrażenia zgody na leczenie. A poza tym możliwość ustanowienia dla siebie pełnomocnika medycznego pomogłoby w respektowaniu woli i wartości wyznawanych przez pacjenta.

Ta inicjatywa zrodziła się za sprawą projektu naukowego w ramach współpracy pomiędzy Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katedrą i Zakładem Opieki Paliatywnej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu oraz Wydziałem Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wspomniana grupa robocza stanowi stały zespół specjalistów z zakresu etyki, medycyny i prawa. Zespół działa nieprzerwanie w zmieniającym się składzie od 2008 roku i podejmuje inicjatywy zmierzające do wprowadzenia przepisów prawa oraz standardów postępowania w zakresie opieki nad osobami u kresu życia. Składa się wyłącznie z doświadczonych etyków, filozofów, lekarzy, prawników i teologów. Jego szeregi zasilają zarówno praktycy, jak i pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni, którzy obradują podczas odbywających się cyklicznie seminariów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły