Polski grafen idzie w świat

Grafen nagrodzony Noblem ma swojego następcę. Advanced Graphene Products udało się wyprodukować grafen, który najbardziej przypomina nagrodzone odkrycie 

Naukowcy pod kierownictwem prof. Piotra Kuli opracowali metodę produkcji Grafenu Metalurgicznego o Wysokiej Wytrzymałości – HSMG (High Strength Metallurgical Graphene). Podkreślają, że produkt wytworzony przez nich znacznie różni się od tych dostępnych na rynku. Jego wielkim atutem jest przede wszystkim wysoka jakość, a także fakt, że wytwarzany jest on na ciekłym metalu. To daje mu natomiast szansę stać się liderem wśród innych opracowanych rodzajów grafenu.

Ważne jest również to, że może on być wytwarzany na skalę przemysłową. Do czego ma być wykorzystywany? Swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim w kompozytach i materiałach konstrukcyjnych. Pole zastosowań ciągle jest jednak rozszerzane. Naukowcy sprawdzają między innymi czy multiwarstwy grafenu mogą się sprawdzić w kwestii przechowywania wodoru jako paliwa.

Za odkrycie grafenu, do którego modelu zbliżają się właśnie polscy naukowcy, w 2010 roku Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Andre Geim i Konstantin Novoselov. To przezroczysty materiał o grubości jednego atomu. Jego wykorzystanie obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. Jest sto razy bardziej wytrzymały od stali, a jednocześnie elastyczny i rozciągliwy. Potrafi odpychać cząsteczki wody i ma właściwości bakteriobójcze, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak branża samochodowa, lotnicza, kosmiczna (grafenowe kompozyty), przemysł energetyczny (baterie, superkondensatory, energia słoneczna), a nawet może zostać wykorzystany do opracowania innowacyjnych rozwiązań związanych z odsalaniem wody morskiej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły