Polki bez pracy

Choć Polki są podziwiane przez mieszkańców innych krajów Europy to nadal nie do końca wierzą w swoje możliwości, a do tego pracę znajdują sobie po znajomości. Choć nie dotyczy to wszystkich to statystyki robią spore wrażenie

Polki uchodzą za jedne z najlepiej wykształconych w Europie. Jednak nadal ich aktywność zawodowa nie jest taka jak być powinna. Świadczyć może o tym na przykład to, że ponad 50% z nich uważa, że tak naprawdę liczą się znajomości i tylko tak można zyskać dobrą pracę. Co ciekawe, aż 77% zarekomendowałoby kogoś znajomego do pracy. Warunek jest tylko jeden: muszą wiedzieć, że ten ktoś ma odpowiednie kompetencje.

Są dobrze wyedukowane, a jednak nie mogą znaleźć pracy. Jak to możliwe? Wielu psychologów uważa, że bezpośrednim problemem jest niemożność pogodzenia życia zawodowego i rodzinnego. Poza tym nie sprzyja temu fakt, że kobiety nadal muszą walczyć o swoją pozycję na rynku. Najwięcej aktywnych kobiet znajduje się pomiędzy 35 a 44 rokiem życia.

Jak wynika z badań, kobiety najczęściej otrzymują pracę aplikując na ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczoną w Internecie – tak deklaruje ponad 37% respondentek. Drugą najbardziej efektywną formą poszukiwania pracy wśród kobiet są znajomości i kontakty osobiste – ponad 30% wskazań.

Do tego oczywiście trzeba zaznaczyć, że wspominana wielokrotnie praca po znajomości coraz rzadziej kojarzy się z czymś negatywnym. Dzisiaj jest po prostu jedną z wielu form poszukiwania pracy. Właściwie ponad 30% kobiet nie widzi nic złego właśnie w tej formie. Zaledwie 8% ankietowanych Polek postrzega pracę po znajomości w kontekście nadużywania kontaktów i zachowań nieetycznych.

Większość respondentów, którzy przychylnie patrzą na załatwianie pracy po znajomości mają bardzo często także poparcie swojego szefostwa. Zazwyczaj to właśnie pracodawcy dają swoim podwładnym zielone światło w tego typu sytuacjach. Liczą, że dzięki zaufaniu zyskają dobrego pracownika. Korzysta na tym nie tylko firma, ale także konkretny pracownik, który podsunął szefowi swojego znajomego. Bardzo często firmy wynagradzają takich aktywnych zatrudnionych.

Źródło: Praca.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły