…przynajmniej tak sugerują wyniki badania „Polska na Talerzu 2017”, w którym włoskie przysmaki są minimalnie bardziej popularne (81%) od polskich (80%). Jedno zastrzeżenie: mowa o jedzeniu na mieście, które jest coraz bardziej popularne w naszym kraju
– Polacy lubią próbować nowych produktów. Jeśli tylko coś nowego się pojawi, na pewno dadzą temu szansę. Zauważyłem, że lubią też dużo kwaśnych dań, np. dużą popularnością cieszy się ceviche – mówi Martin Castro, szef kuchni restauracji latynoskiej i dodaje: – Jeżeli chodzi o słone smaki to Polacy je lubią, ale nie tak jak my, Argentyńczycy. Gdy my grillujemy mięso, to jest ono tak obsypane solą, że wygląda jak panierowane. My lubimy bardzo, bardzo słone potrawy i dosypujemy sól wszędzie.
Wyniki badania pokazały, że Polacy coraz częściej korzystają z punktów gastronomicznych. Liczba respondentów, deklarujących stołowanie się na mieście przynajmniej raz w tygodniu, wzrosła o ponad 3 procent w porównaniu do roku ubiegłego.
Jakie lokale wybieramy? Największą popularnością wśród Polaków cieszą się pizzerie – aż 76 proc. wskazało ten rodzaj lokalu jako najczęściej odwiedzany. Respondenci chętnie jadają również w sieciowych fast foodach (65 proc. przebadanych) oraz restauracjach, np. polskich (52 proc. przebadanych). Na naszych talerzach prym wiodą dania włoskie, za którymi opowiedziało się 81 proc. respondentów, polskie – 80 proc. respondentów i amerykańskie – 63 proc. respondentów.
– Raport „Polska na Talerzu” pokazał również, że rośnie zainteresowanie kuchnią wegetariańską. Jestem z tego bardzo zadowolona. Widzę, że Polacy żywią się zdrowiej. Jest to też bardzo dobry trend dla nas restauratorów, którzy prowadzą wegańskie i wegetariańskie restauracje – dodaje Malka Kafka, przedsiębiorczyni z branży gastronomicznej.
Głównym powodem, dla którego jada się ,,na mieście”, jest wygoda. Badani często wskazywali również na oszczędność czasu i chęć spotkania ze znajomymi czy zamiłowanie do jadania poza domem.