Płciowo dojrzewamy szybciej, a mentalnie – wolniej?

Młodzi ludzie dłużej się uczą, później zawierają związki małżeńskie i w późniejszym wieku mają potomstwo, dlatego okres dorastania wydłużył się aż do 24. roku życia – twierdzą australijscy badacze. Jednak nie wszyscy specjaliści zgadzają się z tym twierdzeniem.

Główna autorka badań prof. Susan Sawyer z Royal Children’s Hospital w Melbourne przyznaje na łamach „Lancet Child & Adolescent Health”, że przyśpieszone jest dojrzewanie płciowe. Dziewczynki w krajach uprzemysłowionych zaczynają miesiączkować już w 12-13. roku życia. W Wielkiej Brytanii w ostatnich 150 latach termin pierwszej menstruacji przyśpieszył się aż o cztery lata.

Jednocześnie wydłuża się okres dorastania we współczesnym społeczeństwie. Spowodowane jest to tym, że młodzi ludzie później wchodzą w role społeczne męża, żony i rodzica. Z danych Office of National Statistics wynika, że w Walii w 2013 r. kobiety wychodziły za mąż średnio w wieku 30,5 lat, a w Anglii – 32,5 lat.

Prof. Sawyer twierdzi, że mózg młodego człowieka dojrzewa jeszcze u dwudziestolatków. Wiele osób z tego powodu dorasta dopiero w wieku 25 lat, a nie wcześniej, jak to było w przeszłości. – Dlatego dorastanie rozpoczyna się w 10. roku życia, ale kończy się w wieku 25 lat – dodaje.

Z tym poglądem nie zgadza się dr Jan Macvarish z University of Kent. Specjalista powiedział „BBC News”, że dorastanie w znacznym stopniu zależy od tego, jakie są oczekiwania społeczne wobec młodych ludzi. Nie należy zatem godzić się z tym, że teraz dłużej oni dojrzewają i później stają się dorosłymi. Trzeba stawiać im wymagania – podkreśla.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły