Pracownik pracownikowi nie jest równy. Co więcej, różne są także wypłaty. Czasami nasze zarobki zależeć mogą tylko i wyłącznie od tego, w której części Polski mieszkamy
Podział na Polskę A i Polskę B jest bardzo dobrze widoczny, gdy mówimy o wynagrodzeniach pracowników. Wydawać by się mogło, że po przystąpieniu naszego kraju do struktur Unii Europejskiej najsłabiej rozwinięte regiony znacznie poprawią swoje notowania. Pomimo upływu lat województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie nadal ma się niezbyt dobrze. Sprawia to, że ten sztuczny podział Polski nadal się utrzymuje.
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2015 roku mediana wynagrodzeń całkowitych osób pracujących w Polsce Wschodniej wyniosła 3080 złotych brutto miesięcznie. W tym samym roku przeciętne wynagrodzenie w pozostałych województwach było o 30% wyższe i wyniosło 4000 złotych. Najgorzej ze wszystkich województw wschodniej części Polski ma się województwo lubelskie, tam odnotowano najniższy poziom wynagrodzeń.
Mediana wynagrodzeń dyrektorów w Polsce Wschodniej wyniosła 8000 złotych brutto miesięcznie. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie kierowników wyniosło 4635 złotych. Specjaliści pracujący we wspomnianych województwach także musieli się zmierzyć z niższymi wynagrodzeniami. Otrzymali oni o 31% niższą medianę płac, wyniosła ona 3200 złotych. Natomiast najniżej opłacani pracownicy szeregowi otrzymywali przeciętnie 2360 złotych.
Podobnie jak w innych regionach, tak i w tym wypadku, najwyżej opłacani byli pracownicy z branży IT. Mediana ich wynagrodzeń całkowitych wyniosła 4200 złotych brutto miesięcznie. Sporym problemem w regionach uznawanych za Polskę B jest to, że niewiele firm z kapitałem zagranicznym decyduje się tam działać, a to znacznie przekłada się na zarobki poszczególnych pracowników.
Mimo tych niezbyt satysfakcjonujących wyników 29% mieszkańców Polski Wschodniej było zadowolonych ze swojego wynagrodzenia. Tego samego zdania było 38% pracujących w pozostałych województwach.
Źródło: CBOS