Nieproszeni goście smartfonów

Wirusy to nieproszeni goście, których można spotkać w naszych komputerach. Coraz częściej znajdujemy je także w innych urządzeniach, takich jak smartfon

O tym, że faktycznie jest to znaczący problem przekonać może sprawdzenie danych z trzeciego kwartału ubiegłego roku. Okazało się wtedy, że na urządzeniach mobilnych zainstalowano 1,5-krotnie więcej szkodliwych pakietów niż w poprzednim kwartale. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczanie wszystkich urządzeń przed wirusami.

Problem dotyczy prawie każdego z nas, gdyż według badań 92% Polaków ma telefon komórkowy, a ponad połowa z nas korzysta ze smartfona. Dostęp do internetu deklaruje 69% badanych, ale tylko co dziesiąty posiada mobilny internet w telefonie komórkowym lub tablecie. Nie da się ukryć, że takie rozwiązania są bardzo wygodne. Dzięki niemu możemy w dowolnym miejscu sprawdzić co się dzieje na świecie albo kto widział już nasze zdjęcia na portalu społecznościowym. Dodatkowo, z chęcią ściągamy także różnego rodzaju aplikacje. Wszystko to może tylko pogorszyć „stan zdrowia” naszego urządzenia.

Badania pokazują, że około 30% osób instaluje na swoich smartfonach aplikacje, które potem okazują się być wirusami. Treści te mogą się z kolei powodować kolejne usterki. Oznacza to, że tak obrót sprawy może doprowadzić do tego, że utracimy ważne dla nas hasła lub dane, na przykład te związane z naszym kontem bankowym. Warto zatem zapobiegać takim sytuacjom i zabezpieczać telefony podobnie, jak robimy to z komputerami. Wszystkie zbędne rzeczy, które się zainstalują mogą stanowić zagrożenie dla smartfona.

Czym może nas jeszcze zaskoczyć wirus? Może on między innymi nawiązać połączenie z płatnymi serwerami, uruchomieniem płatnych usług lub usługi mającej na celu na przykład wysyłanie SMS-ów na numery premium o podwyższonej opłacie, nawiązywaniem połączenia przeszukiwaniem prywatnych plików właściciela smartfona oraz wykradaniem plików przechowanych w pamięci telefonu. Co gorsze może on także pobrać dane lokalizacyjne telefonu czy zapisanych kontaktów. Ciekawe jest również to, że potrafi się on zapoznać z naszą korespondencją. Wszystkie te czynniki przekonują, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc najwyższa pora na wprowadzenie zabezpieczeń swoich urządzeń mobilnych.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły