Niepełnosprawni w pracy

Na rynku pracy coraz częściej pojawiają się osoby z niepełnosprawnościami. Właściciele firm uświadamiają sobie, że taki pracownik może osiągać równie dobre, a nawet lepsze wyniki. Dlaczego go więc nie zatrudnić?

Posiadanie pracy przez osoby niepełnosprawne oddziałuje nie tylko na ich sytuację materialna, ale przede wszystkim pozwala się odnaleźć w społeczeństwie. Dzięki temu mogą się czuć niezależni i potrzebni. Wśród nas żyje blisko 5 mln osób z rozmaitymi schorzeniami, jednak zaledwie niecałe 0,5 mln z nich jest aktywnych zawodowo.

Mimo, że osoby niepełnosprawne są coraz bardziej aktywnymi uczestnikami życia społecznego i zawodowego to nadal jest w tej kwestii jeszcze sporo do poprawy. Pozytywne zmiany są efektem pracy osób i podmiotów działających na rzecz wprowadzania udogodnień pomagających niepełnosprawnym funkcjonować w życiu codziennym, ale również na rzecz zmiany ich postrzegania.

Właściwie każdy z nas zna choć jedną osobę z dysfunkcją. Wiedza na temat tego, ze obok jest ktoś niepełnosprawny to pierwszy krok do tego, by zaangażować się bardziej w ten temat. Często jednak dostrzegamy bariery w tym, by dana osoba znalazła zatrudnienie i poczuła się w pełni zaakceptowana przez społeczeństwo. Pracownicy z niepełnosprawnością często postrzegani są przede wszystkim przez pryzmat swojej choroby i obawę innych przed zbyt dużymi barierami, jakie dzielą obie grupy. Jednak w rzeczywistości różnice te wielkie nie są, wielkie natomiast bywają problemy, dotyczące stereotypowego nastawienia, którego rezultatem jest niedocenianie niepełnosprawnych jako pełnowartościowych pracowników.

Tymczasem istnieją też firmy lub agencje zatrudnienia, które same organizują spotkania, między innymi z biznesmenami, i pokazują im, jakie korzyści można odnieść z zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika. Chodzi tu przede wszystkim o zademonstrowanie ich potencjału i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Zatrudnienie takich pracowników to dla pracodawców także niewątpliwa korzyść personalna ale również i wizerunkowa w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły