Nie znajdujemy porozumienia idziemy więc…do sądu. Można sobie jednak oszczędzić tych wizyt i zdecydować się na mediatora. Dzięki niemu niejednokrotnie wcale nie musielibyśmy znaleźć się na sali sądowej. Dlaczego warto skorzystać z mediacji?
Mediacje to szybki i stosunkowo tani sposób rozwiązywania konfliktów. Co ważne, wyniki mediacji są również uznawane przez sąd jako wiążące. Pozwalają nam jednak zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy na sali sądowej przez kilka miesięcy, a może nawet lat. Szczególnie ważną rolę odegra mediacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Ich przedmiotem bywają bowiem bardzo delikatne kwestie – na przykład problem przywrócenia do pracy osoby, której pracodawca u siebie nie chce. Sąd nie zawsze może trafnie rozstrzygać tak skomplikowane relacje. Najlepiej rozumieją się same zainteresowane rozwiązaniem konfliktu strony.
Korzyści, jakie płyną z mediacji nie sposób przecenić. Ta alternatywna metoda rozstrzygania sporów jest dużo bardziej elastyczna, niż sformalizowany proces. Pozwala stronom na kreatywność w poszukiwaniu wyjścia z impasu i daje możliwość naprawienia zaburzonych układów międzyludzkich. W stosunku do tradycyjnych rozpraw jest też dużo mniej kosztowna i trwa nieporównanie krócej.
Od czego może jednak zależeć sukces mediacji? Polega on przede wszystkim na gotowości stron do podjęcia dyskusji na sporne tematy. Tym samym daje on jednak większą swobodę, ponieważ w takich postępowaniach uczestniczą właściwie tylko zainteresowane strony, a dodatkowo cała procedura nosi miano poufnej. To sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci, a tym samym proponujemy niestandardowe porozumienia.
Biorąc pod uwagę nawet samą organizację spotkań, mediacje wydają się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Umożliwiają bowiem swobodne dopasowanie terminów, co w przypadku rozpraw nie jest już takie proste.
Postępowanie mediacyjne rozpoczyna się w chwili przyjęcia sprawy przez mediatora. Rozmowy mogą mieć charakter bezpośredni lub pośredni (wówczas mediator spotyka się z każdą ze stron indywidualnie). Z mediacji można zrezygnować i przerwać ją na każdym etapie. Nie zamyka ona w żadnym wypadku dostępu do sądu. Niczego nie pozbawia, za to daje możliwość wypracowania wcześniejszego – a może i bardziej owocnego – porozumienia. Ugoda osiągnięta w wyniku mediacji powoduje automatyczne umorzenie procesu sądowego.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl