Nie zanieczyszczajmy nieba

Za nami Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba. Organizowanie specjalnego tygodnia dla tej sfery, która jest nad nami ma zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii

International Dark Sky Week ma jedno podstawowe zadanie: uświadomić ludziom, że nadmierne zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem jest naprawdę dużym problemem.

Wszystko zaczęło się jednak od amerykańskiej licealistki Jennifer Barlow, która w 2003 roku stwierdziła, że warto znaleźć jeden specjalny tydzień w roku, podczas którego mówić się będzie o takich kwestiach jak wspomniane zanieczyszczanie nieba. Od roku 2009, który był Międzynarodowym Rokiem Astronomii, Tydzień Ciemnego Nieba osiągnął zasięg międzynarodowy. Od tamtej pory jest co roku organizowany w kwietniu, blisko Dnia Ziemi oraz Dnia Astronomii. W tym roku trwał od 4 do 10 kwietnia.

Ci, którzy myślą, że rozświetlone niebo jest problemem tylko dla astronomów, jest w błędzie. Stanowi to spory kłopot dla całej ludzkości. Dodatkowo ma negatywny wpływ na rozwój roślin oraz pewne zachowania zwierząt. Jeżeli chodzi o ludzi to przekłada się to na ich problemy zdrowotne, na przykład problemy ze snem.

Skierowanie światła w górę, w stronę nieba to także wymierne straty finansowe, szczególnie dla budżetów miast i gmin, które na prawidłowej konstrukcji oświetlenia dróg i budynków mogą – po zdecydowaniu się na taką inwestycję – oszczędzić na wydatkach na prąd. W końcu odpowiednie oświetlenie powinno rozświetlać dany obszar, a nie być skierowane między innymi w niebo.

International Dark-Sky Association (IDA) wskazuje na różne działania, które każdy chętny może wykonać podczas Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba lub później. Można np. sprawdzić, czy oświetlenie wokół domu jest prawidłowe i jeśli mamy takie możliwości, skorygować je. Warto również w tej sprawie zareagować w swoim najbliższym otoczeniu, a więc w okolicy czy gminie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły