Naukowcom pomogą internauci

Choć głowy naukowców są pełne pomysłów to nie zawsze są oni w stanie je realizować. Powodem jest często brak środków finansowych. Tym razem z pomocą przychodzą im internauci. To dzięki nim naukowcy będą mogli wprowadzić w życie wiele swoich planów

Crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe dynamicznie rozwija się od kilku lat nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Internauci chętnie angażują się w takie projekty. Zazwyczaj dotyczą one jednak kwestii takich jak wydawanie płyt czy gier. Teraz będą mieli okazję wkroczyć również w świat nauki i wesprzeć konkretny projekt naukowy.

Dlatego też powstał właśnie portal ScienceShip.com – pierwsza w Polsce crowdfundingowa platforma tematyczna wspierająca naukę. Zdaniem jego twórców działające dotychczas platformy – takie jak PolakPotrafi.pl, Wspieram.to czy Odpalprojekt.pl – poświęcone są wielu zagadnieniom, kojarzonym zwłaszcza z rozrywką. Na świecie działają już podobne platformy. Do tych najbardziej znanych należy np. Experiment.com, który działa w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem prof. Macieja Banacha, znanego kardiologa i przewodniczącego rady naukowej Scienceship.com, dla naukowców crowdfunding może być z jednej strony alternatywą dla grantów krajowych i zagranicznych, ale też stanowić ich uzupełnienie. Jedno nie wyklucza w tym wypadku drugiego. Takie rozwiązanie sprawdziło się już w innych krajach na świecie. – Znany jest przypadek, w którym na poszukiwanie rozwiązań terapeutycznych w leczeniu choroby rzadkiej zebrano ponad 2,5 mln dolarów – podkreśla prof. Maciej Banach.

ScienceShip.com umożliwi nie tylko pozyskanie finansowania, ale również sprawdzenie pomysłu na rynku, ponieważ internauci będą mogli „głosować” za jego przydatnością w przypadku komercjalizacji, co też jest nowością. – Mamy już bazę inwestorów i to do nich najpierw roześlemy pierwsze zgłoszone projekty – opowiada Grzegorz Mączyński pomysłodawca platformy. Stworzył on ją wraz z Robertem Murzynowskim.

Przy pomocy ScienceShip.com finansowania można szukać zarówno w Polsce, jak i na świecie. Model prawny funkcjonowania platformy został uproszczony i sprowadzony do sprzedaży przedpłaconej za produkt lub usługę oferowaną przez projektodawcę, dzięki czemu łatwiejsze powinno być jego stosowanie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły