Najlepsze uczelnie, czyli ranking Financial Times

Do kolejnego już rankingu Financial Times trafiły dwie polskie uczelnie. Na prowadzeniu znalazł się natomiast szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Od czego zależał rozkład miejsc w tym zestawieniu?

W rankingu „Financial Times” Masters in Management 2016 znalazło się 90 najlepszych uczelni z zarządzania z całego świata. Nie zabrakło w nim również polskich uczelni. Na 42. miejscu sklasyfikowano studia prowadzone przez Akademię Leona Koźmińskiego. Warszawska uczelnia utrzymała w rankingu swoją ubiegłoroczną pozycję. Na 73. pozycji znalazły się studia prowadzone w Szkole Głównej Handlowej. Uczelnia awansowała więc o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego zestawienia.

Na samym szczycie tego rankingu znalazł się natomiast szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Zaraz po nim na podium trafiły też dwie francuskie uczelnie: HEC Paris i Essec Business School. Choć zestawienie obejmuje uczelnie z całego świata to zostało ono zdominowane przez jednostki z Europy. Nie znajdziemy w nim amerykańskich szkół biznesu – tam odpowiednikiem magisterskich studiów z zarządzania są stacjonarne studia MBA, które w Europie występują najczęściej jako studia podyplomowe.

Czym cechują się uczelnie, które trafiły do tego rankingu? Jak zaznacza redakcja Financial Times, absolwenci uczelni, które znalazły się w tym zestawieniu nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. Właściwie już trzy miesiące po otrzymaniu dyplomu  ponad 90% z nich pracuje. Uczelnie z czołówki rankingu tworzą unikatowe środowisko współpracy. Absolwenci sprzed lat, którzy sprawują kierownicze funkcje, chętnie zatrudniają młodszych kolegów i koleżanki z uczelni. Preferują osoby ukształtowane podobnie do nich pod względem poziomu wiedzy i prezentowanych wartości.

Rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Witold Bielecki zgadza się z większością wniosków autorów rankingu. Potwierdza, że absolwenci nie mają problemu z zatrudnieniem, a większość z nich bardzo dobrze zarabia. – Tworzymy również zaplecze organizacyjno-finansowe do rozwijania startupów pod nazwą Grow Point – dodaje rektor ALK.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły