Mocny jak stal

Określając czyjąś siłę i wytrzymałość już teraz zdarza nam się porównywać ją do stali. Stanie się to najprawdopodobniej nawykiem, gdy naukowcy opracują pierwszy na świecie stop żelaza o bardzo niskiej zawartości węgla oraz obniżonej zawartości gazów, w tym azotu i wodoru. Wtedy stal osiągnie jeszcze większą wytrzymałość

Nie byłoby stali, gdyby nie odpowiednie stopy żelaza. To właśnie dzięki nim stal może osiągnąć pożądane właściwości. Im mniej jest w żelazostopach niepożądanych pierwiastków – np. węgla i gazów – tym lepsza jest jakość stali, która staje się bardziej wytrzymała i odporna na zużycie.

Producenci dążą do tego, aby stopy były ultraczyste. Tylko to pozwala im na produkcję stali o najwyższych parametrach jakościowych. Może ona być stosowana przede wszystkim w branżach korzystających z najnowszych technologii, np. w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym, chemicznym czy energetycznym. Co istotne, wymagania względem stali ciągle rosną, stąd też chęć znalezienia jeszcze lepszych surowców, które mogłyby być użyte do produkcji.

Hutnicza spółka z Łazisk Górnych wraz z naukowcami z krakowskiej AGH chce stworzyć rafinowany, ultraczysty żelazokrzemochrom o kontrolowanej zawartości węgla, azotu, tlenu i wodoru. W ramach działań opracowana zostanie technologia jego produkcji, która będzie obejmować z pewnością sam proces topienia i rafinacji.

Nie da się tutaj zakończyć prac na testach laboratoryjnych. Aby sprawdzić czy stworzona została jeszcze lepsza stal potrzebne są próby technologiczne przeprowadzane w warunkach produkcyjnych. W laboratorium nie można bowiem odtworzyć specyficznych warunków termicznych i reakcji fizykochemicznych mających miejsce w piecach i kadziach rafinacyjnych.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Działania naukowców znalazły się na pierwszym miejscu wśród 30 projektów rekomendowanych do dofinansowania, wyłonionych ze 137 zgłoszonych przedsięwzięć w ramach konkursu „Demonstrator”. Badacze uzyskali na ten cel blisko 10,5 mln zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły