Podczas International Planetarium Society planetarium Niebo Kopernika pochwali się dwiema dodatkowymi kopułami oraz uruchomi specjalne „miasteczko kopuł”
International Planetarium Society (IPS) to ogólnoświatowa organizacja, zrzeszająca ponad 700 członków z 35 krajów. Są wśród nich dyrektorzy instytucji, przedstawiciele firm, graficy, scenarzyści, technicy, prezenterzy, naukowcy, nauczyciele i studenci. Reprezentują planetaria, a także twórców i dystrybutorów filmów fulldome oraz producentów specjalistycznego wyposażenia planetaryjnego.
Konferencje organizacji odbywają się co dwa lata i stanowią najważniejsze dla niej wydarzenie. Zjawia się na nich zazwyczaj większość członków organizacji z całego świata. W tym roku gospodarzem jest Niebo Kopernika z Centrum Nauki Kopernik. Goście zawitają do Warszawy między 19 a 25 czerwca. Tematem głównym spotkania jest REVOLVE – zawirować, obiec, okrążać, rozważać coś ze wszystkich stron. Słowo to można odnieść między innymi do Mikołaja Kopernika, który ruszył planety i zatrzymał Słońce. Kopernik stanowi też głównego przedstawiciela naszego kraju. W tej tematyce nie ma sobie równych. Organizatorzy twierdzą jednak, że chodzi o coś jeszcze. REVOLVE ma się odnosić do odwagi myślenia i postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Umiejętność spoglądania na świat z innej perspektywy – o tę ideę przede wszystkim chodzi.
Uczestnicy tegorocznej konferencji z pewnością nie będą narzekać na nudę. Program obejmuje bowiem 85 sesji, 40 stanowisk targowych, 11 przenośnych miniplanetariów, 3 duże sale planetaryjne, 7 różnych systemów projekcyjnych i 4 wydarzenia wieczorne. Wspomniane dodatkowe kopuły, które powstają na tę okazję pozwolą porównać i przetestować najlepsze systemy projekcyjne wiodących producentów. „Miasteczko kopuł”, a więc Dome Village, które również ma powstać pozwoli natomiast lepiej zapoznać się ze sprzętem planetaryjnym. W tych jedenastu małych kopułach odbędą się również pokazy i interaktywne warsztaty.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl