Choć lubimy narzekać to nie zawsze mamy na co. Z pewnością nie powinniśmy wypowiadać się negatywnie na temat sytuacji materialnej Polaków. Ostatnio standard ich życia znacznie się poprawił. Tak wynika z przeprowadzonych niedawno badań
CBOS co miesiąc sprawdza, co nowego słychać u Polaków, a dokładniej, jak mają się ich portfele. Polacy coraz częściej mówią, że są zadowoleni ze swoich zarobków. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju deklaruje, że ich zasoby finansowe można zliczyć do grupy przeciętnych. Pieniądze, które zarobią wystarczają im na codzienne potrzeby. Jeśli chcą jednak kupić coś droższego to zazwyczaj muszą odkładać na ten cel przez dłuższy czas.
Rośnie w siłę grupa ludzi, których standard życia można określić jako ponadprzeciętny. Takich osób mamy już 24%. Ten współczynnik nigdy, od 1993 r., nie był wyższy niż teraz. Możemy więc mieć spore powody do zadowolenia.
Jedna piąta wszystkich badanych deklaruje, że ich sytuacja materialna może być zaliczana do grupy „poniżej przeciętnej”. Mimo, że tych osób jest ponad 20% to ich liczba jest najniższa odkąd przeprowadzane jest badanie. To przekłada się na poczucie bezpieczeństwa Polaków.
Biedy obawia się niemal jedna trzecia Polaków (29%), w tym 22% twierdzi, że jakoś sobie z nią poradzi, a 7% deklaruje wobec niej bezradność. Siedmiu na dziesięciu Polaków (70%) nie odczuwa takiego zagrożenia. W ciągu ostatniego roku zwiększyła się grupa badanych spokojnych o swoje finanse, ubyło zaś tych, którzy wyrażają niepokój w tej kwestii. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich trzech latach Polacy czują się pod względem finansowym bezpieczniej niż wcześniej, a tegoroczny odsetek osób deklarujących poczucie zagrożenia biedą jest najniższy od około dwudziestu lat.
Źródło: CBOS