Europa powinna się uczyć od Polski. Czego? Z pewnością innowacyjnych sposobów prowadzenia zajęć przyrodniczych. Podczas tych lekcji uczniowie i nauczyciele mogą połączyć się z badaczami z Arktyki
Pomysł badaczy z z Instytutu Geofizyki PAN pójdzie w świat, a przedsięwzięcie przez nich koordynowane zagości w pięciu krajach. Wszystko w ramach projektu EDU-ARCTIC, który zdobył finansowanie w ramach programu Horyzont 2020.
Naukowcy postanowili zainteresować młodzież w wieku 13-20 lat oraz ich nauczycieli pięknem Arktyki. Pokazanie im tego niezwykłego miejsca ma się odbywać on-line. Wykorzystane zostaną do tego nowe technologie. Dzięki nim możliwy będzie kontakt ze znajdującymi się tam naukowcami. Młodzi ludzie będą także uczestniczyć w konkursach, w których nagrodą będzie udział w wyprawie polarnej oraz monitoring przyrodniczy.
Koordynatorzy projektu podkreślają, że nie myśleli, iż projekt będzie się cieszył aż tak dużym zainteresowaniem. Jest to dla nich ważne, gdyż dzięki tym sposobom są oni w stanie rozwinąć wśród młodzieży pasję i potrzebę obrania w przyszłości roli naukowca. To nie jest pierwsza tego typu inicjatywa IGF PAN. Wcześniej prowadził on projekt EDUSCIENCE, z którego skorzystało łącznie ponad 3500 szkół w całej Polsce.
W ramach programu Horyzont 2020 złożono 205 wniosków, z czego tylko 5 faktycznie takie dofinansowanie otrzymało. Projekt EDU-ARCTIC rozpoczął się 1 maja i potrwa trzy lata. Od początku 2017 roku będą mogły do niego przystąpić szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl