Gdzie może nam się przydać łazik marsjański? Odpowiedź może być bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Okazuje się on być istotny nie tylko w przestworzach, ale i przy okazji wykonywania codziennych obowiązków
Polscy studenci są jednymi z najlepszych konstruktorów łazików na świecie. Jak sami mówią, technologie wykorzystywane do ich tworzenia są przydatne m.in. w pojazdach autonomicznych czy samochodach samojeżdżących. Dlatego też te mechanizmy sprawdzają się nie tylko w kosmosie, ale i w wojsku czy policji, gdzie używa się ich np. do rozbrajania niebezpiecznych ładunków, a więc tam, gdzie życie ludzkie mogłoby być zagrożone.
Co jest w polskich łazikach, że są tak doceniane? Ich zdecydowaną zaletą jest prostota, a często również i niska cena. Tanie urządzenia nie są być może doceniane podczas konkursów, ale bywają istotne później, gdy taki sprzęt trzeba wprowadzić na rynek. Polscy studenci w tej branży okazali się bezkonkurencyjni. W europejskich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), które ostatnio odbyły się w Jasionce k. Rzeszowa, zajęli dwa pierwsze miejsca na podium. ERC to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. Są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge.
Łaziki marsjańskie można powoli zacząć uznawać za polską wizytówkę w branży kosmicznej. Łaziki marsjańskie mogą być także polską wizytówką w branży kosmicznej. Sektor kosmiczny ma rosnące znaczenie dla światowej gospodarki. Według danych amerykańskiej Space Foundation jego globalne obroty w 2015r. wyniosły ok. 330 mld USD. Według szacunków ESA łączne nakłady rządowe na działalność kosmiczną w Europie wyniosły 8,3 mld euro w 2014 r., co oznaczało wzrost o 9 proc. w porównaniu z rokiem 2013.
Polska Strategia Kosmiczna zakłada, że w 2030 r. broty polskich firm sektora kosmicznego będą wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie. Jej wdrożenie ma także pozwolić na wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej, m.in. przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód, czy ochronie granic.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl