Zapominasz o istotnych zadaniach, nie możesz się skupić i jesteś przemęczony? Powodów może być wiele, a te wynikające z trybu życia możesz łatwo pokonać. Oto kilka wskazówek dla pobudzenia mózgu do skutecznego działania!
Tu mógłby być jakiś sucharek o coraz szybszym tempie życia, ale nie musisz być korporacyjnym multitaskiem, by mieć problemy z koncentracją w pracy. To problem bardzo powszechny i dotyka mężczyzn w wielu zawodach. Jeśli podejrzewasz, że uczucie przemęczenia czy chronicznego braku skupienia mogą wynikać z poważnych czynników – najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Jeśli jednak problem nie jest aż tak poważny, mamy kilka wskazówek, jak poprawić sytuację na własną rękę.
Jedz regularnie
Problemy z koncentracją mogą być powodowane przez nieregularne posiłki – nawet w pracy siedzącej zużywamy dużo energii i zdecydowanie najlepiej dostarczać ją regularnie, niekoniecznie w zbyt dużych dawkach. Dlatego wyznacz sobie pory posiłków, najlepiej 4-5 w ciągu dnia, nie rzadziej niż co 4 godziny. Nie musisz trzymać się godzin dokładnie, ale organizm z czasem i tak przyzwyczai się do odpowiedniego dawkowania energii. Mając uregulowany metabolizm jesteś już o krok do przodu!
Aktywność fizyczna
Mówi się, że spacer czy bieg pomaga dotlenić mózg. I mówi się słusznie, ponieważ jesteśmy stworzeni do bycia w ruchu. Monotonna praca wymaga przełamania – nie bój się rozruszać w trakcie wykonywania obowiązków, choćby na kwadrans. Natomiast po godzinach zdecydowanie trzeba zrobić coś jeszcze. Niech to będą nawet ćwiczenia ogólne 3-4 razy w tygodniu przez pół godziny lub godzinę. Jeśli masz czas, idź dalej i wybierz się do klubu fitness lub poszukaj dyscypliny sportu, którą warto by podjąć rekreacyjnie. Nie jesteś przekonany? Wpadnij do lokalnego schroniska dla zwierząt i wyprowadź psiaka na godzinę. Kto wie, może to nowa przyjaźń, dla której zechce się wychodzić z domu?
Pij wodę
Składamy się w większości z wody, więc nie powinno nikogo dziwić, że jej zapasy trzeba uzupełniać. Kawa pobudza, ale to efekt czasowy, a u niektórych wręcz placebo, dlatego przyzwyczaj swój organizm do nawadniania. Najlepiej wodą niegazowaną – źródlaną czy nawet kranową. Słodkie napoje prowadzą do skoku poziomu cukru, a to tylko na chwilę daje energię. Dbając o regularne nawodnienie spełniasz potrzeby organizmu stopniowo, w miarę potrzeb.
Witaminy i minerały
Szczególnie witaminy z grupy B korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Znajdziesz je m.in. w rybach, drobiu, jajach, warzywach zielonych i kiełkach. Nie brakuje też napojów i produktów spożywczych sztucznie wzbogacanych o te witaminy, ale to niekoniecznie równowartościowe zastępstwo dla naturalnego źródła witamin.
Należy również pamiętać o minerałach: magnezie, żelazie i cynku. Magnez bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych w tkance mózgowej. Znajdziesz go w orzechach i gorzkiej czekoladzie. Żelazo zapewnia odpowiednie dotlenienie mózgu, jego niedobór może być przyczyną trudności w nauce i koncentracji. Doskonałym źródłem żelaza są m.in. soja, ciecierzyca i kakao. Cynk natomiast odpowiada za prawidłowy stopień koncentracji i procesy zapamiętywania – znajdziesz go m.in. w brokułach i pomidorach.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Znajdziesz je w orzechach, rybach tłustych (np. w łososiu), oleju lnianym czy oliwie z oliwek. Zapobiegają schorzeniom układu nerwowego, poprawiają krążenie i wspomagają pracę mózgu. Ryby uwzględniaj w diecie nie rzadziej niż raz w tygodniu, a olejem czy oliwą możesz wzbogacić sałatki.
Wypocznij
O tak, to też jest potrzebne! Przede wszystkim mowa o dobrym śnie, niezakłóconym przez co najmniej 6 godzin, najlepiej 7-8. Postaraj się przed snem zrelaksować, by nie przytłaczały Cię myśli całego dnia, a do tego sypiać w regularnych godzinach. Podobnie jak jedzeniem, porami snu również regulujesz metabolizm. Poza tym, czy jest lepszy sposób na uwolnienie się od stresu codzienności i „reset” niż porządnie się wyspać?