Kto nie chce urbanizacji?

Kto może mieć coś przeciwko urbanizacji? Powstawanie i rozrost miast wydają się być niezbyt przyjemne dla ptaków, szczególnie tych mających problemy z przetrwaniem w nowym środowisku 

Choć ta kwestia może być dla kogoś zupełnie prozaiczna to może się znacznie odbić na wielu gatunkach, szczególnie bardziej wyspecjalizowanych. Co ciekawe, te mniej wyspecjalizowane potrafią przetrwać w różnych warunkach i korzystać z rozmaitych źródeł pokarmu. To kosmopolici, którzy prawie wszędzie znajdą pokarm i odchowają młode. Są to jednocześnie gatunki stosunkowo młode z ewolucyjnego punktu widzenia. Co innego gatunki, które określone środowiska zajmują od bardzo dawna. Miały one więcej czasu na wykształcenie wzorców budowy ciała lub takich zachowań, które ułatwiają wykorzystanie bardzo szczególnych źródeł pokarmu albo cech konkretnego otoczenia do zbudowania gniazda lub choćby ukrycia się przed drapieżnikami. Jednak im większa jest specjalizacja, tym trudniej – w razie nagłej zmiany warunków – zmienić tryb życia. Teoretycznie do każdych warunków można się przystosować, w praktyce często brak na to czasu, co zwykle oznacza wymarcie.

Nie są to problemy oderwane od naszej rzeczywistości. Już teraz wiele gatunków mało wyspecjalizowanych zastępuje te pozornie mocniejsze. Dzieje się to w wielu miastach oraz na ich obrzeżach, zaraz obok nas. Zjawisko to zostało zbadane w sześciu krajach Europy, w Polsce Hiszpanii, Francji, Estonii, Norwegii i Finlandii. Naukowcy zauważyli przede wszystkim, że w miastach i wsiach można spotkać zupełnie inne gatunki ptaków. Potwierdzili również, że ptaki z miast stanowią zazwyczaj gatunki ewolucyjnie młodsze, a co za tym idzie, bardziej wszechstronne.

Takie gatunki są zdecydowanie skazane na sukces urbanizacyjny. Oznacza to, że zajmują nisze gniazdowe i pokarmowe, które w innych warunkach mógłby wykorzystać ktoś inny. Pozostałe gatunki muszą natomiast ustępować im miejsca. To czy dany gatunek przetrwa zależne jest od wielu czynników. Wiele takich gatunków przegrywa m.in. zimą. Wtedy to udaje się przeżyć tylko tym gatunkom, które nauczyły się korzystać z pokarmu dostarczanego przez człowieka.

Co wynika z tych zależności? Skoro tylko niektóre gatunki mogą przetrwać to cały ten proces prowadzi do homogenizacji zgrupowań zwierząt. To, że populacje się rozrastają nie zawsze oznacza, że ptasi świat staje się bogatszy o kolejne gatunki.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły