Co zrobić, by wakacyjny wyjazd nie spustoszył konta bankowego? Wystarczy trochę dyscypliny i planowania z wyprzedzeniem, by po urlopie nie martwić się dziurą w domowym budżecie
Polacy wydadzą na tegoroczne wakacje średnio od 1,5 do 3 tys. złotych (sondaż Ipsos Polska dla Mondial Assistance). To dla wielu z nas równowartość miesięcznego wynagrodzenia, więc lepiej nie przesadzić i nie wydać zbyt wiele. W końcu nie chcemy pozwolić, by wspomnienia z wyjazdu psuła gorycz zmartwienia o pieniądze. Oto kilka prostych wskazówek, jak utrzymać koszt wakacji pod kontrolą.
1. Przewiduj swoje wydatki
W dobie Internetu można bardzo dokładnie przewidzieć, ile wyniosą nas konkretne elementy wakacyjnego wyjazdu. Można nawet obliczyć ceny posiłków w konkretnych restauracjach, ale to zabawa dla wytrwałych. W tej podstawowej podlicz cenę lotu z odpowiednim bagażem, dojazdu z lotniska i na nie, koszt ewentualnej wizy czy inne opłaty. Możesz sprawdzić koszt transportu publicznego w miejscu docelowym lub cenę za wynajęcie auta dla siebie. Nie zapomnij o lokalnej walucie i wahaniach jej kursów.
W przypadku wczasów w kraju sytuacja jest znacznie prostsza i łatwiej ogarnąć wszystkie podstawowe wydatki. Nie zapomnij jednak zostawić rezerwy, ponieważ nawet najdokładniejszy plan nie przewidzi wszystkich możliwych sytuacji.
Jeśli lubisz wieczorem wyjść na miasto i nie obawiać się o wydatki, sprawdź cenniki w lokalnych pubach czy restauracjach. Znasz siebie i wiesz, ile zjesz lub wypijesz – to da się oszacować i uwzględnić w kosztach, choćby z grubsza.
2. Zaplanuj swój dzień
Byłoby pięknie, gdyby dało się zwiedzić wszystkie atrakcje w miejscu wyjazdu. Niestety, nawet w najbardziej atrakcyjnej lokalizacji doba to wciąż tylko 24 godziny, a Ty musisz też kiedyś spać, jeść czy najzwyczajniej odpocząć. Dlatego podejdź racjonalnie do swoich planów: co zdążysz zwiedzić i ile czasu może to zająć. Taki plan nie tylko ułatwi oszacowanie wydatków, ale też pozwoli jeszcze przed wyjazdem lepiej poznać miejsce podróży.
3. Debetowi powiedz nie
To rada zwłaszcza dla osób, które lubią sobie pofolgować. W końcu „taka okazja się nie powtórzy” i „nie wiadomo, kiedy znów tu przyjadę”. Tymi argumentami łatwo dociążyć swoją kartę kredytową czy debetową. Staraj się wydawać pieniądze tylko z konkretnej puli odłożonej na wyjazd. Karta oczywiście się przyda, ale najlepiej trzymać dodatkowe środki na wyjątkowe okoliczności, a nie codzienne przyjemności.
4. Na kartce lub w telefonie
Wszystko wymienione powyżej warto mieć gdzieś spisane, by trzymać się planu. Do dyspozycji mamy nie tylko tradycyjne spisanie planu na kartce lub jego wydrukowanie. Można również skorzystać z aplikacji, które pomagają planować dzień i sprawdzać wydatki na bieżąco. Każdy smartfon ma podstawowe narzędzia pokroju planera, a do pobrania jest wiele specjalnych aplikacji, zwykle darmowych.
Wakacyjne szaleństwa mogą zaburzyć równowagę naszego domowego budżetu. Zwłaszcza, gdy do stałych rachunków dochodzi kolejna rata za kartę kredytową. Stosując się do powyższych wskazówek możemy być pewni, że z wakacji zostaną nam jedynie miłe wspomnienia. Nie będziemy się także obawiać, czy po ich zakończeniu zdołamy opłacić wszystkie zobowiązania.
Źródło: Newsrm.tv