Kolacja z winem. Ale z jakim?

Czym byłaby romantyczna kolacja gdyby nie pyszne jedzenie i dobrze dobrane wino? Taki zestaw świetnie wpisuje się w wizję tradycyjnych randek. Nie zawsze wiemy jednak, w jaki sposób powinniśmy dobrać wino do konkretnej, podawanej potrawy, szczególnie takiej pochodzącej z gorącej Italii

W kwestii doboru win są dwie szkoły. Pierwsza z nich głosi, że wino powinno kontrastować z potrawą, by jej nie zagłuszać i jeszcze lepiej wydobywać smak i aromat. W myśl tej reguły do ciężkich potraw powinno podawać się lekkie wina, a do lekkich dań – ciężkie. Takie połączenie sprawi, że będziemy w stanie poczuć zarówno smak potrawy jak i smak alkoholu. Lekkie wino idealnie pasuje do oczyszczania ust przed kolejnym kęsem, natomiast delikatne dania nie przyćmiewają dostojnych, ciężkich win.

Druga zasada doboru wina zdecydowanie różni się od tej pierwszej. Według niej ciężkie alkohole tego typu pasują tylko do ciężkich potraw, a lekkie do lekkich. Dzięki temu zachowana jest harmonia smaków, które wzajemnie się nie wykluczają. Która z zasad jest zatem odpowiednia? Specjaliści uważają, że obie są poprawne, a wszystko zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Które z nich wybrać zatem na romantyczną, a do tego włoską kolację? Na świecie istnieje około 1300 rodzajów win. Trudno spośród nich wybrać to jedno, które będzie najlepsze i idealnie skomponuje się z daniem makaronowym. Rozkoszując się aromatycznym spaghetti neapolitana lub penne i mozzarellą warto postawić na wina mające dość wyraźny aromat, a w smaku przywołujące nieco nutę egzotycznych owoców, dlatego idealnie komponujące się z mocnymi serowymi lub śmietanowymi sosami. Polecane są takie gatunki jak Sauvignon Blanc, Riesling wytrawny, Garganega, Trebbiano.

Makarony z warzywami rządzą się jednak swoimi prawami. Do nich pasuje kilka różnych odmian włoskiego trunku. Odpowiednie będą tutaj zarówno wina białe świeże o wytrawnym smaku, jak na przykład popularny szczep Pinot Grigio, lekko różowe, a także młode wytrawne czerwone jak gatunek Barbera d’Alba. Pasty z sosem pomidorowym podawane są z kolei najczęściej z lekko czerwonym i mało kwasowym szczepem, który świetnie pasuje do zapraw  o dość intensywnym smaku. Świetnie sprawdzają się takie gatunki jak Merlot, Nero d’avola, Valpolicella, Tempranillo. Mają one aromatyczno – owocowy charakter i bardzo wyrazistą nutę. Jeśli chodzi zaś o dania makaronowe z mięsem, dobrze uzupełniają się one w towarzystwie mocnego czerwonego wina Carmenere, Siraz, Cabernet, Malec. Odpowiedni dobór wina do potraw to jednak sztuka, której prawdziwy sommelier uczy się przez długi czas.

Źródło: Synertime

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły