Klepki podłogowe to nie tylko znak rozpoznawczy starych domów. Wracają one do łask i coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach. Przeżywają prawdziwe odrodzenie!
Wzrost liczby sprzedanych klepek nie może być przypadkiem. Stają się one na nowo modne! Nie są to już te same produkty, które można było znaleźć w czasach PRL-u. Te dzisiejsze różnią się właściwie wszystkim. Bogata oferta z pewnością zadowoli niejednego wybrednego klienta. Czego jednak nie wiemy o klepkach podłogowych, a powinniśmy? Oto skrót najważniejszych informacji!
Nie przeszkadza im ogrzewanie podłogowe
Masz ogrzewanie podłogowe i boisz się, że położenie na nich klepek będzie błędem? Nie przejmuj się tym. Wystarczy wybrać odpowiedni materiał dedykowany temu rozwiązaniu. Bez względu na rodzaj wskazanego elementu, na ogrzewaniu podłogowym należy montować wyłącznie materiał warstwowy, zwany także inżynieryjnym. Co ważne, zarówno klepki jak i deski wykonane z tego materiału nie będą za bardzo hamować przepływu ciepła.
Najważniejsza jest proporcja
Można bez przeszkód zamówić klepki, które będą się różniły rozmiarami poszczególnych części. Ważne jednak jest zachowanie przy tym odpowiednich proporcji między szerokością, a długością elementów, w innym przypadku nie da się z nich stworzyć pożądanego wzoru. Przyjmuje się, że szerokość klepki powinna być cztery, pięć lub sześć razy mniejsza od jej długości. Jeśli zatem jesteśmy zainteresowani klepką o szerokości 14 cm to jej długość powinna wynosić 56, 70 lub 84 cm.
Po francusku i po węgiersku
Jednym z najbardziej pożądanych wzorów są jodełki węgierskie i francuskie. Taka typowa jodełka po ułożeniu tworzy zygzak i zrobiona jest z prostokątnych elementów. W węgierskich i francuskich wzorach mają one kształt równoległoboku. Są one o wiele rzadziej spotykane, ale i stanowią popisowy element wystroju wnętrza.
Wiele odcieni
Klepki podłogowe nie stoją już w cieniu, dlatego producenci dwoją się i troją, by dogodzić nawet najbardziej wymagającym klientom. Paleta kolorów, w jakich występują, jest szeroka. Zaczynając tu od koloru naturalnego, a skończywszy na przyciemnianych i platynowych.
Dobre dla wszystkich wnętrz
Nie ma co się obawiać, że klepki nie będą pasowały do naszego domu. Świetnie wkomponowują się w różne stylizacje. Co więcej, można je także połączyć na przykład z deskami. Tego typu połączenia są stosowane między innymi w przestrzeniach użyteczności publicznej, takich jak sklepy i restauracje. O tym, jak będą jednak odbierane zależy schemat ich ułożenia, kolor i format. U jednych wyglądają całkiem klasycznie, a u innych nabierają pałacowego charakteru.
Źródło: Adventure Media Agencja Public Relations