Katastrofa, która odmieniła losy świata

To jedna z tych powieści, które są pełne posępnego humoru, brutalne, mroczne, ale i dające do myślenia. Margaret Atwood w swojej książce „Rok Potopu” opowiada o czasach, w których świat chyli się ku upadkowi i zaczynają się dziać niecodzienne rzeczy. Jak odnaleźlibyśmy się w takiej rzeczywistości?

Nadszedł czas, w którym gatunki i cały otaczający świat chyli się ku upadkowi, a równowaga ekologiczna ulega zachwianiu. W tym czasie Adam Pierwszy, dobrotliwy przywódca Bożych Ogrodników – sekty religijnej dążącej do połączenia nauki z religią oraz ocalenia światowej flory i fauny – przepowiada nadejście katastrofy, która odmieni Ziemię nie do poznania.

Wygląda jednak na to, że jego przepowiednia była prawdziwa. Ginie bowiem niemal cała ludzkość, a z życiem uchodzą właściwie dwie kobiety – Ren, młoda tancerka trapezowa zamknięta w ekskluzywnym klubie ze striptizem, i Toby, Boża Ogrodniczka zabarykadowana w luksusowym spa, w którym wiele produktów kosmetycznych jest jadalnych.

Czy ktoś jeszcze przeżył? W tym momencie trudno cokolwiek przewidzieć. Co stało się jednak z przyjaciółką Ren, bioartystką Amandą, czy jej ojczymem ekowojownikeim Zebem? Gdzie teraz znajduje się dawny kochanek Ren, Jimmy? Czy funkcjonuje jeszcze KorpuSOKorp, a więc skorumpowana służba bezpieczeństwa strzegąca interesów władzy?

W czasie gdy Adam Pierwszy i jego zwolennicy przemierzają zmieniony świat, Ren i Toby szukają z niego ucieczki, co prowadzi do niespodziewanego, poruszającego zakończenia powieści.

„Rok Potopu” to powieść mroczna, subtelna, brutalna, dająca do myślenia i pełna posępnego humoru. Margaret Atwood w najwyższej formie.

Susan Kelly z „USA Today” zaznacza, że to książka jak najbardziej na czasie. „Atwood kreuje w pełni wiarygodny futurystyczny świat, w którym to przede wszystkim ludzie są zwierzętami” – dodaje.

Autorka Margaret Atwood to  światowej sławy powieściopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jej książki ukazały się w ponad trzydziestu językach. Do jej dorobku literackiego należą między innymi „Opowieść podręcznej”, na kanwie której nakręcono film pod tym samym tytułem; „Ślepy zabójca”, powieść nagrodzona Booker Prize; i „Oryks i Derkacz”, nominowana do Booker Prize i Orange Prize w dziedzinie literatury.

Źródło: Prószyńskie Media

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły