Popełnisz wiele błędów zanim odnajdziesz się w nowym miejscu pracy. Warto wiedzieć, jak ułatwić sobie trudne początki, by przychodzić do pracy z przyjemnością, nawet jeśli na początku z odrobiną niepewności
Dzisiejszy rynek pracy prawie nie zostawia miejsca dla osób, które przepracują całą swoją karierę w jednym miejscu. Zmieniamy miejsca pracy coraz częściej, a taka zmiana zawodowego otoczenia to zawsze stres, nawet jeśli każdy z nas znosi to inaczej. Oto kilka prostych wskazówek, jak przetrwać początki w pierwszej pracy:
1) Korzystaj ze swoich atutów
Na samym początku skup się na tym, w czym jesteś dobry. Kto wie, może posiadasz jakąś umiejętność, której brakowało w dotychczasowym zespole i która przyda się w wykonywaniu nowych obowiązków. Nie chwal się, ale pokaż, co potrafisz.
2) Pytaj o co tylko chcesz, nie bój się zadawania pytań
Nikt nie oczekuje od ciebie, że będziesz z góry wszystko wiedział. Zadając mądre pytania wywrzesz na innych wrażenie, że jesteś osobą zainteresowaną i zaangażowaną. Z czasem będziesz miał ich coraz mniej, a jeśli się przyłożysz, to i Ciebie będą pytać. Jeśli z kolei będziesz się wzbraniał przed pytaniami, może się okazać, że po długim czasie wciąż będą istotne rzeczy, których nie rozumiesz.
3) Przyjmij krytykę
Ludziom, którzy są pewni siebie, łatwiej przyjąć krytykę i konstruktywnie ją wykorzystać. Krytyka nie jest atakiem, a jedynie zasugerowaniem pewnej zmiany, która może być korzystna także dla skrytykowanego. Nie rozdrabniaj krytycznej wypowiedzi i nie bierz sobie wszystkiego zbytnio do serca. Jeśli nie będziesz wiedział, co zrobiłeś źle, nie będziesz mógł się poprawić i rozwijać.
4) Powiedz TAK!
Nie bój się podejmowania nowych wyzwań. Im bardziej wierzysz w siebie, tym lepiej odnajdziesz się w nowej pracy. Jeśli na samym początku nie spróbujesz większości obowiązków, potem będzie ci jeszcze trudniej. Staraj się zachować otwarty umysł.
5) Spokojnie
Nikt na początku kariery nie był doskonały. Porównując się wciąż z innymi, robisz wielki błąd. Jak każdy jesteś wyjątkową osobą, która ma zarówno wady jak i zalety. Ze spokojem dąż do bycia lepszym niż jesteś, a nie do bycia doskonałym. Twoi przełożeni też nie doszli do swoich pozycji od razu, więc i Ty daj sobie czas na wdrożenie.
Źródło: Jobglob.pl