Jak postrzegamy opiekę medyczną?

Wcześniej czy później będziemy musieli z niej skorzystać. Opieka medyczna przydaje się bowiem w najmniej oczekiwanych momentach. Korzystając z niej nie zawsze jesteśmy jednak zadowoleni. Jak Polacy oceniają funkcjonowanie opieki zdrowotnej w naszym kraju?

Jak wynika z badań CBOS wiele osób decyduje się na niezbyt pochlebne opinie względem polskiej opieki zdrowotnej. Obecnie niespełna co czwarty ankietowany (23%) jest zadowolony z funkcjonowania opieki zdrowotnej, natomiast trzy czwarte (74%) jest niezadowolonych. Po odnotowanym dwa lata temu dość wyraźnym wzroście zadowolenia z funkcjonowania służby zdrowia, w tym roku zarejestrowano zdecydowanie więcej negatywnych opinii. Zmniejszył się odsetek zadowolonych z jej funkcjonowania (o 5 punktów procentowych), a zwiększył niezadowolonych (o 6 punktów).

Co jednak z poradami i świadczeniami otrzymywanymi w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego? Tu statystyki wyglądają już nieco lepiej. Około dwie trzecie badanych pozytywnie oceniło kompetencje lekarzy (67% ocen pozytywnych) oraz dostępność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (65%). Do najgorzej ocenianych aspektów funkcjonowania opieki zdrowotnej zaliczyć należy dostępność wizyt u specjalistów (8% ocen pozytywnych).

W ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszył się odsetek badanych przekonanych o dobrej dostępności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także tych, którzy uważają, że leczenie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatne. Mniej jest również tych, którzy dobrze oceniają warunki leczenia w ramach NFZ, uważających, że pacjenci traktowani są z troską i życzliwością, oraz pozytywnie oceniających lokalizacje placówek opieki zdrowotnej. Przybyło natomiast ankietowanych dostrzegających stosowanie nowoczesnych rozwiązań w opiece zdrowotnej oraz pozytywnie wypowiadających się na temat dostępności nocnej opieki medycznej.

Źródło: CBOS

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły