Jaja w diecie mogą obniżać ryzyko cukrzycy

Jedno jajko dziennie może pełnić rolę ochronną przed cukrzycą typu 2. To efekt dwóch fińskich badań, z których najnowsze właśnie opublikowano na łamach „Molecular Nutrition and Food Research”.

Jajka są jednym z bardziej kontrowersyjnych elementów diety. Oskarżane o negatywny wpływ na cholesterol, są również przedmiotem spekulacji w kwestii potencji – jedne ludowe mądrości obarczają je winą za bezpłodność, a inne wychwalają ich zalety. W żadną stronę tych twierdzeń nie udało się dotąd potwierdzić i na dziś można potraktować to jako mit.

Mają jednocześnie udowodnione pozytywne właściwości dzięki zawartym pierwiastkom i składnikom bioaktywnym. Dlatego dziś nie słyszymy już apeli, by bardzo ograniczać spożycie jajek. W fińskim Kuopio już wcześniej ustalono, że jaja w diecie mogą mieć związek z częstotliwością występowania cukrzycy typu 2 u mężczyzn. Teraz kolejne badanie wskazuje, skąd potencjalnie korzystny wpływ jajek.

– Celem naszej najnowszej pracy było zbadanie, jakie składniki jaj mogą potencjalnie odpowiadać za tę zależność, z użyciem tzw. niecelowanej analizy metabolomicznej, techniki, która pozwala na analizę szerokiej gamy chemikaliów w próbce – tłumaczy Stefania Noerman z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

W celu ustalenia wpływu jaj przez aż 19 lat sprawdzano skład chemiczny próbek od 239 mężczyzn podzielonych na dwie grupy. W pierwszej byli panowie jedzący jedno jajko dziennie lub więcej. W drugiej – osoby spożywające najwyżej parę jaj w tygodniu. Udało się ustalić punkty wspólne pomiędzy powyższymi grupami a dwiema innymi: mężczyznami zapadłymi w tym czasie na cukrzycę typu 2 a pozostałymi.

Dlatego badacze z Finlandii uważają, że konkretne związki lipidowe zawarte w jajkach wiążą się z niższym ryzykiem powstania tej uciążliwej choroby. Powstałe po ich przyjmowaniu produkty metabolizmu mogą mieć czynny udział w ochronie przed cukrzycą.

Oczywiście, choć wnioski są obiecującą wskazówką, trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia badania. Liczba mężczyzn objętych analizą była – z racji długiego terminu projektu – bardzo ograniczona. Po drugie, dla uzyskania wiążących rezultatów i pewności konieczne są również innego rodzaju badania – na hodowlach komórkowych oraz interwencyjne, na pacjentach.

– Chociaż za wcześnie jest na wyciąganie jakichkolwiek wiążących wniosków, mamy teraz pewne wskazówki na temat składników związanych ze spożyciem jaj, które mogą modyfikować ryzyko cukrzycy typu 2 – tłumaczy badaczka.

Źródło: Molecular Nutrition and Food Research / PAP

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły