Bez koncentracji trudno jest nam podjąć odpowiednie działania, nawet jeśli nasza intuicja wydaje się być niezawodna. W niektórych sytuacjach korzystanie z niej nie będzie nam się opłacać
Badania przeprowadzone na grupie tysiąca Polaków pokazały, że intuicja nie zawsze bywa pomocna. Respondentom zadano trzy pytania testu świadomego myślenia autorstwa Shane’a Fredericka i tylko 6% z nich udzieliło samych prawidłowych odpowiedzi. Analizy te pokazały, że umysł człowieka działa w oparciu o dwa systemy poznawcze: jeden działający w sposób szybki i automatyczny, bez wysiłku lub z niewielkim wysiłkiem oraz drugi, którego uruchomienie wymaga uwagi, skupienia oraz świadomego działania.
Okazuje się zatem, że nasz umysł jest na tyle leniwy, że częściej podejmujemy decyzje intuicyjnie niż rozsądnie, ponieważ nie chce nam się uruchomić tego pola, które pozwalałoby się nam skoncentrować na problemie.
Badanie stanowią tylko trzy zagadki, ale z odpowiedzią na nie problemy mają nawet studenci najlepszych amerykańskich uczelni. Właściwie tylko kilkanaście procent z nich odpowiada prawidłowo.
Respondenci z Polski na początku mierzyli się z pytaniem o produkcję urządzeń: jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń? Tylko na to pytanie większość (54%) Polaków odpowiada prawidłowo: 5 minut. 46% odpowiada, że 100 minut. Trudno jednak rozsądzić czy wynik ten jest zadawalający, ponieważ część respondentów mogła zwyczajnie trafić na dobrą odpowiedź.
Znacznie gorzej wypadły odpowiedzi na inne pytania. „Na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. Codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. Jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ile dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu?” – tak brzmiało drugie pytanie. Prawidłowej odpowiedzi: 47 dni, udzieliło 24% badanych. Zdecydowana większość 76% wskazała złą odpowiedź, mówiąc, że lilie zarosną połowę stawu w 24 dni.
Ostatnie pytanie dotyczyło ceny ołówka i pióra. Razem kosztują one 1,10 zł. „Pióro jest o 1 zł droższe od ołówka? Ile kosztuje ołówek?” – pytano w badaniu. Jedynie 14% respondentów odpowiedziało prawidłowo: 5 groszy. Aż 86% badanych udzieliło natomiast nieprawidłowej odpowiedzi: 10 groszy.
Więcej niż co trzeci respondent (37%) udzielił błędnej odpowiedzi na wszystkie trzy pytania. Na jedno pytanie odpowiada dobrze 41% badanych, na dwa pytania: 16% Jedynie 6% udziela samych prawidłowych odpowiedzi.
Daje się zauważyć pewną korelację pomiędzy dobrymi odpowiedziami a wykształceniem badanych. Badani z wyższym wykształceniem częściej bowiem podawali dobre odpowiedzi na wszystkie pytania. Było to 14% respondentów. Wynik ten jest porównywalny z osiągnięciami studentów amerykańskich uczelni. Wszystko wskazuje zatem na to, że bez odpowiedniej koncentracji, nie możemy liczyć na naszą intuicję. Pomocna intuicja uruchamia się dopiero wtedy, gdy czuje nasze skupienie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl