Dzięki internetowi możemy z łatwością posiąść wiedzę na temat różnych dziedzin życia. Wiele zapytań, które wpisujemy w wyszukiwarkę, dotyczy kwestii związanych z naszym zdrowiem. Jakich konkretnie informacji szukamy w sieci?
Jak sugerują badania przeprowadzone przez CBOS, zdecydowana większość osób (79%) korzystających z internetu właśnie w sieci szuka opinii o lekarzach i lekach. Co ciekawe, ponad 25% badanych kontaktuje się w ten sposób ze specjalistami lub placówkami medycznymi. Za pośrednictwem internetu można również kupować lekarstwa, suplementy lub asortyment medyczny inny od wspomnianego. Na takie wykorzystanie sieci decyduje się 21% badanych.
O tym jak wiele osób korzysta z informacji dotyczących zdrowia, które zostały zawarte w internecie świadczą statystyki. Właściwie 50% internautów odwiedza strony odnoszące się do tej tematyki. Nie są to stałe strony, zazwyczaj są one w zmieniane w zależności od potrzeb i zainteresowań internauty.
Zdarza się, że korzystamy nie tylko ze stron zawierających porady specjalistów, ale i z forów internetowych. Robi to dokładnie 13% badanych osób. Niewielu jednak aktywnie się na nich udziela. Tych, którzy czytają, ale i sami komentują wpisy jest właściwie 2%. Porad dotyczących zdrowia udziela natomiast 5% internautów.
Wielu jest takich, którzy mając złe samopoczucie szukają w sieci informacji na temat tego, co faktycznie może im dolegać. Robi tak właściwie 69% badanych. 28% konsultuje natomiast te kwestie z innymi użytkownikami.
Jak jednak dane zawarte w internecie mają się do rzeczywistości. To sprawdza 59% badanych, którzy informacje znalezione w sieci konfrontują ze specjalistą. Zdarzają się jednak i tacy, którzy zmieniają swoją strategię leczenia pod wpływem informacji znalezionych w sieci
Źródło: CBOS