Seksualność stanowi w związku bardzo istotną kwestię. Dlatego partnera może niepokoić to, że kobieta nie wykazuje zainteresowania seksem. Co może wpływać na jej libido i skąd te problemy?
Poziom libido jest indywidualną cechą kobiety, który odzwierciedla jej ochotę na seks. On stanowi o tym, jak często partnerka chce się kochać. U każdej z kobiet warunkowany jest on przez coś innego, dlatego warto się przyjrzeć temu problemowi.
Skomplikowane libido
O tym, że kobiety bywają skomplikowane wie chyba każdy mężczyzna. Poziom skomplikowania jest nieco wyższy, jeżeli chodzi o libido. Na życie seksualne kobiet wpływa wiele różnych czynników, których nawet same panie często są nieświadome. Oprócz tych biologicznych i psychogennych, seksualność kobiet w dużej mierze kształtuje wychowanie, wiek czy przebyte ciąże. Nie bez znaczenia jest też stopień bliskości i zaufanie do partnera. Czas zatem zapoznać się z tymi najważniejszymi czynnikami.
Przemiany hormonalne
To one wpływają na aktywność seksualną kobiet. W tej kwestii głównym bohaterem jest estrogen, który oddziałuje na poziom pożądania. Im go więcej tym szanse na osiągnięcie orgazmu są większe. Należy także zwracać uwagę na fazy cyklu miesięcznego. Owulację i pierwszą fazę cyklu charakteryzuje większa ochota na seks. Wprost przeciwnie dzieje się, gdy są w fazie drugiej lub podczas menstruacji.
Piękna i gotowa na seks
Dla kobiet ważne jest także poczucie atrakcyjności i to, jak czuje się we własnym ciele. Nawet takie, z punktu widzenia mężczyzn, błahostki jak kilka dodatkowych kilogramów czy trądzik, mogą powodować, że kobieta wstydzi się swojego ciała, co przekłada się na zmniejszenie poziomu satysfakcji z seksu. Ważne więc, aby kobieta miała poczucie, że podoba się swojemu partnerowi. Tu zatem pojawia się zadanie dla panów. Warto czasami ją o tym zapewnić, a w razie potrzeby ustąpić w kwestii gaszenia światła.
Stres nie pomaga
W momencie, gdy w pracy wszystko idzie nie tak, pojawiają się stresujące sytuacje, a partnerka jest zmęczona również mogą pojawić się problemy z seksem. Stres w pewien sposób wkracza w nasze myśli przez co kobieta może mieć trudność, aby otworzyć się na doznania seksualne. Zmienia też gospodarkę hormonalną, podwyższając poziom prolaktyny, która blokuje reaktywność seksualną. W tym przypadku pomocna może okazać się szczera rozmowa, czułość i odrobina cierpliwości.
Niesprzyjające choroby
Być może brak ochoty na seks spowodowany jest przewlekłą chorobą. Leki stosowane w chorobach przewlekłych poprzez swoje działanie mogą zaburzać siłę pożądania, a nawet wpływać na zdolność osiągania podniecenia w sytuacjach intymnych.
Antykoncepcja
Choć mężczyźni nie zawsze interesują się antykoncepcją to właśnie ona może stanowić źródło problemów. Najwyższy czas zająć się tematem, zapytać partnerkę czy odpowiada jej aktualny sposób antykoncepcji i jak się z nim czuje. Zdarza się na przykład, że tabletki są źle stosowane, a ochota na seks spada u kobiety do minimum. Warto wtedy zachęcić swoją partnerkę, aby udała się na konsultacje do lekarza.
Opiekunka ciała
Kobieta, która dba o swoje ciało poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną może mieć o wiele większe libido. Panie, które regularnie uprawiają jakiś sport odczuwają większe pożądanie i chcą kochać się częściej – mają poczucie, że dbają o swój organizm, a to daje im więcej pewności siebie. Jeśli więc kobieta nie odczuwa ochoty na seks warto zachęcić ją np. do wspólnego biegania. To nie tylko wzmocni relację między partnerami, ale też sprawi, że kobieta zrelaksuje się, zapomni o zmęczeniu i nabierze większej ochoty na zbliżenia.
Źródło: On Board PR