Centra nauki ruszają z projektem SPINaj naukę

Gry miejskie, pokazy, warsztaty, czy filmiki na YouTube – w sumie kilkaset wydarzeń przybliżających naukę – również prowadzoną w polskich ośrodkach – zaplanowano w ramach projektu „SPINaj naukę”. O zainaugurowanej w piątek, w Dzień Nauki Polskiej inicjatywie, mówi prezes stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz.

Dzień Nauki Polskiej ustanowiony został w 2020 r. i ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii.

Z okazji tego święta Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN inauguruje projekt „SPINaj naukę”, którego zadaniem ma być promocja osiągnięć polskich naukowców i zacieśnianie współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauk.

19 lutego ruszą pierwsze wydarzenia w ramach projektu – poświęcone polskim naukowcom. I tak np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje wtedy spotkanie z prof. Aleksandrem Wolszczanem, odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych, Gdyńskie Centrum Nauki Experyment – pokaz doświadczeń inspirowanych odkryciami z zakresu chemii Ignacego Mościckego, a Park Nauki Torus w Ciechanowie – przybliży informacje o robotach – również polskich – podbijających kosmos.

To dopiero początek projektu „SPINaj naukę”, który potrwa do sierpnia 2022 r., a w którym bierze udział 11 ośrodków. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki, a jego budżet to prawie 1 mln zł. W ramach niego odbędą się dwie ogólnopolskie konferencje oraz kilkaset wydarzeń popularnonaukowych w całej Polsce.

„Przez te dwa lata będziemy promować różne dyscypliny naukowe w sposób najbardziej nam znany, a i lubiany przez naszych odbiorców – przy pomocy pokazów, warsztatów, gier miejskich, questów, filmików. Jeśli zaś warunki związane z pandemią na to pozwolą – wyjdziemy w przestrzeń miasta. Czasem będzie zabawnie, czasem – poważnie. A program skierowany będzie do dorosłych, młodzieży i najmłodszych” – mówi prezes zrzeszającego centra nauki stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Wśród tematów, które będą poruszać centra nauki, wymienia ona m.in. biodegradowalne polimery, szyfrowanie, połączenie muzyki i matematyki, opowieści o fraktalach, ruch i bezruch, lotnictwo, roboty kosmiczne, energię jądrową, genetykę i nowotwory. „A my w Centrum Nauki Experyment będziemy się zastanawiać, co by było, gdyby Maria Skłodowska-Curie miała kanał na YouTube” – zapowiada Alicja Harackiewicz.

„Naszym zadaniem jest zbliżać naukę do społeczeństwa, aby te dwa światy się zrozumiały. Chcemy, by przeciętny obywatel wiedział, co się dzieje na uczelniach, w jakim kierunku zmierzają badania, co może być dla niego ważne, a może kluczowe. Świat nauki powinien być interesujący i przyjazny szczególnie dla młodych, którzy dokonują swoich wyborów co do zawodu, ale i dla starszych, by nie obawiać się zmian, nowych technologii i postępu. Każdy powinien rozumieć, że nauka jest wokół niego i jest istotna w jego życiu. Z drugiej strony badacze powinni zabiegać o to, by społeczeństwo interesowało się nauką. Choćby po to, żeby ludzie częściej podejmowali wybory, co do których nauka jest zgodna. Chodzi o to, by się lepiej zrozumieć” – opowiada prezes stowarzyszenia SPIN.

Harackiewicz zwraca też uwagę, że współczesna nauka jest i powinna być coraz bardziej interdyscyplinarna. Zatem dobre komunikowanie badań, zrozumiały język dla naukowców z różnych dyscyplin jest bardzo istotne. „Biolog powinien rozumieć istotę badań fizyka, a mechatronik poznać rewolucję dokonującą się w laboratoriach biochemicznych. Obserwowaliśmy wielkie zainteresowanie łączeniem środowisk akademickich na Festiwalu ScienceCom – sądzimy, że to jest potrzeba i przyszłość nauki” – zauważa.

Jak dodaje, poznawanie nowych tematów to fascynująca przygoda i olbrzymia przyjemność. „Chcemy to pokazać naszym odbiorcom, bo to ważna droga, aby zachęcić kogoś do zainteresowania się nauką” – podsumowuje.

Patronem medialnym projektu „SPINaj naukę” jest serwis Nauka w Polsce – PAP.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala, lt/ zan/

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły